Robotické operace provádí chirurg, ramena robota se stávají jeho „prodlouženýma rukama“
Plzeňská Fakultní nemocnice byla poslední velkou nemocnicí, kde robotický systém určený k operování chyběl. V České republice je jich teď celkem jedenáct.
Díky strategickému vyčkávání, až zdravotní pojišťovny rozšíří seznam hrazených výkonů prováděných pomocí robota, má Plzeň momentálně nejmodernější systém v Česku. Lékaři se učí s ním pracovat, zaučují je zkušení čeští i zahraniční kolegové. První robotickou operaci na západě Čech provedou v dubnu.
Výhody robotických operací
Čtěte také
Robota zatím budou využívat urologové, gynekologové a chirurgové, v budoucnu by měly přibýt i další obory. Podle MUDr. Václava Karnose, primáře Chirurgického odd. FN Plzeň, robotický systém znamená přínos pro pacienta i operatéra: „Díky němu je zákrok miniinvazivní, dochází k minimálním krevním ztrátám a je tam obrovská přesnost. Koncový operační nástroj robota má rotaci 360 stupňů, což je nesporná výhoda např. oproti laparoskopickému nástroji.“ Také doba hospitalizace a následné rekonvalescence se zkrátí zhruba na polovinu.
Medicína zůstává lidská
V robotických operacích primář Karnos spatřuje budoucnost, je přesvědčen, že výkonů prováděných prostřednictvím robota bude přibývat. Jak ale zdůrazňuje, přesto medicína zůstává lidská. Robota vždy ovládá operatér. Nevymizí ani mezilidský kontakt s pacientem, kterému lékař pokaždé všechno podrobně vysvětlí a před operací ho uklidní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.