Vysoký krevní tlak je jedním z rizikových faktorů poškození ledvin
Dalšími riziky jsou cukrovka, obezita, chronické záněty a kouření. Od toho se odvíjí prevence: krevní tlak pod kontrolou, správně léčená cukrovka, redukce hmotnosti u obézních a nekouřit. Přidejme dostatek pohybu, vyváženou zdravou stravu a dostatečný přísun pestré skladby tekutin průběžně během dne.
Jak dále uvádí MUDr. Jiří Kolář z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, preventivním opatřením proti zánětům ledvin je vedle dodržování pitného režimu i vyhýbat se prochladnutí a včas zaléčit příp. zánět dolních močových cest.
Až 80 % lidí s chronickým selháním ledvin má vysoký krevní tlak
„Ledviny a vysoký krevní tlak jsou jakési spojené nádoby. Porušená funkce ledvin může vést ke vzniku vysokého krevního tlaku a naopak neléčený nebo dlouhodobě špatně léčený vysoký krevní tlak poškozuje ledvinný parenchym a dochází k selhání ledvin,“ vysvětluje MUDr. Kolář. Člověk ale také může trpět poruchou funkce ledvin a přesto mít tlak v normě. Krevní tlak je nutné pravidelně sledovat a vysoký léčit. Chráníme tak své ledviny a v případě, že už máme ledviny poškozené, zabraňujeme zhoršování stavu.
Čtěte také
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.