První rok po otevření bude pro divadla klíčový

12. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zleva: Apolena Veldová, Jakub Zindulka a Jiří Bláha

Šéfka činohry Divadla J. K. Tyla Apolena Veldová, ředitel Divadla Dialog Jakub Zindulka, herec Jiří Bláha z Divadla Pluto a za chebské a karlovarské divadlo umělecký šéf Zdeněk Bartoš diskutovali o stavu divadelních scén rok po propuknutí epidemie.

Ekonomická situace se po roce covidu ukazuje být složitá, nicméně divadla subvencována městy, částečně kraji a ministerstvem kultury se pravděpodobně udrží i bez nutnosti propouštění. Některá soukromá divadla ale situaci zřejmě nepřežijí.

Zleva: Apolena Veldová, Jakub Zindulka, Jiří Bláha a moderátor Michal Jančařík

"Velkým problémem bude první rok, dva po znovuotevření. Lidé se budou bát do divadel chodit, budou je také odrazovat nutnosti testu, které jsou ve hře a v neposlední řadě spousta lidí nebude mít na kulturu peníze," říká Jakub Zindulka a dodává: "Věříme, že nás diváci neopustí a zřizovatelé nebudou v tomto kritickém období zkracovat subvence. Toto období bude pro přežití divadel klíčové."

autor: Michal Jančařík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...