Registr dárců dřeně vítá rekordní počet nových dárců. Petra byla k darování vyzvána po 13 letech
Zápis do registru dárců kostní dřeně zažívá v Česku nebývalý nárůst – během pár dní se přihlásilo tolik lidí, kolik obvykle za celý měsíc.
Stále se hledá ideální dárce pro ani ne dvouletou dívenku. Proto registr dárců kostní dřeně v České republice hlásí rekordní zájem – během několika málo dní se zapsalo tolik lidí, co běžně za celý měsíc. Nejinak je tomu i v Plzni, kde registr sídlí a kde se stále hlásí noví dobrovolníci ochotní zachraňovat životy. Separátor, kde probíhá samotný odběr krvetvorných buněk, se nachází v plzeňské fakultní nemocnici.
„Nyní máme zaregistrováno přes 130 tisíc dárců. Registr je nicméně živý organismus, lidé přicházejí, ale také se vyřazují – nejčastěji kvůli věku nebo nevyhovujícímu zdravotnímu stavu,“ říká lékařka Jana Navrátilová, vedoucí koordinačního centra národního registru dárců dřeně.
Každý zdravý člověk mezi 18 a 35 lety se může stát potenciálním dárcem a dát tak naději pacientům s vážnými onemocněními krvetvorby. Čím pestřejší registr, a to jak na množství dárců, tak na účast etnik, bude, tím je větší šance na shodu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Parkanová: Nevěřila jsem, že bych mohla jít do vězení. Těžce jsem nesla pocit veřejného zhanobení
-
Ebola se u pacienta z Bulovky nepotvrdila. Sdělili to Válek i mluvčí nemocnice
-
Čeští hokejisté rozstříleli Kazachstán 8:1 a jsou ve čtvrtfinále. Kapitán Červenka se blýskl hattrickem
-
Trump promluví s Putinem. Prezident USA chce jednat o zastavení ‚krveprolití‘ a obchodu