Řeka Radbuza protéká Plzní. Její pramen byste ale našli až v Českém lese pod Lysou horou

7. leden 2023

Plzní protékají celkem čtyři řeky a jednou z nich je Radbuza. Věděli byste ale, kde Radbuza vlastně pramení? Jestli je to blízko Plzně, nebo někde dál? Pokud byste zamířili k jejímu prameni z krajského města, tak není radno jít pěšky. Je to totiž přes 70 kilometrů. Radbuza pramení v Českém lese, v nadmořské výšce 659 metrů.

Dnes budeme trochu pátrat. Vydáme se proti proudu řeky Radbuzy až k jejímu začátku. Její první jemný pramínek vyvěrá ze země až v Českém lese, v katastru obce Rybník nedaleko Bělé nad Radbuzou. Vede k němu krásná široká trasa lesem, asi dva kilometry od obce Závist.

Turisté se mohou vydat od parkoviště u Závisti. Nejdřív po červené turistické značce, dále pak po dřevěných směrovkách, které pro turisty vyrobilo Sdružení měst a obcí Mikroregion Rovnost. Cesta vede lesem a je hezky upravená, takže se po ní mohou vydat i rodiny s dětmi a kočárky. Samotný pramen Radbuzy se nachází pod Lysou horou. Na místě je nejen označení pramene, ale i odpočinkový altán a také ohniště.

Krátká procházka vás určitě moc neunaví, a tak se můžete vydat ještě i po okolí. Kromě krásných roubených stavení v obci Závist, můžete objevit i nedalekou zříceninu hradu Starý Herštejn. Ta byla před dvěma lety zrekonstruována. Byla dostavěna rotunda s vycházkovým ochozem, ze kterého je pěkný výhled na všechny okolní vrchy Šumavy a dokonce i do Bavor. Hezkým turistickým cílem je i Bělá nad Radbuzou a její okolí.

Spustit audio