REO Speedwagon: Keep On Loving You

19. říjen 2022

Po většinu své úspěšné kariéry spojovala skupina REO Speedwagon hardrockovou muziku s popem. To, že se jednalo o šťastné žánrové a hlavně obchodní skloubení, svědčí miliony prodaných desek.

Když se parta muzikantů rozhodne založit kapelu, musí absolvovat problémy, které s hudbou často nemají nic společného. Jedním z nich je název skupiny. Inspirace se nachází ve stovkách nebo možná tisícovkách různých zdrojů od zeměpisných míst, námětů ze světa biologie, fyziky a dalších oblastí školní výuky nebo úplně všedního života okolo nás. Jedním z vděčných nápadů je pojmenovat se podle nějakého technického vynálezu. Skupina Led Zeppelin se nechala inspirovat vzducholodí hraběte Zeppelina, moravská metalová parta zvolila název Traktor a členy skupiny REO Speedwagon zaujal automobil z r. 1915, který jako hasičský vůz sloužil ještě v době jejich mládí. To prožívali ve státě Illinois, kde v r. 1967 založili kapelu.

Začínali s písničkami Beatles a dalších slavných hudebních těles, kterých bylo v té době k dispozici víc než dost. Pro většinu posluchačů je však jejich tvorba spojená hlavně s další dekádou, tedy s léty sedmdesátými a osmdesátými. Nejprodávanějším se stalo jejich album Hi Infidelity z r. 1980. Prodalo se ho víc než deset milionů a REO Speedwagon z něho vytěžili několik úspěšných hitů, které dodnes nabízí publiku na různých koncertních akcích. Nejžádanější mezi nimi, je snímek Keep On Loving You.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?