Rey Koranteng: Deset měsíců v roce jsem televizi k dispozici v jakoukoliv hodinu

25. červenec 2022

Patří ke stálicím televize Nova. Moderuje Televizní noviny, politické diskuse a v poslední době také show s Benem Cristovao. Miluje vše, co se vznáší, má pilotní zkoušky na větroně a je také vášnivým šachistou.

Ve své profesi hlavně mluví, ale nevadí mu ani, když se ocitne v obrácené roli. „Musím se přiznat, že rád poslouchám. Jsem člověk, který si sedne a naslouchá, což spousta mých kamarádů kvituje. Říkají, že se mnou moc hezky povídá, protože umím mlčet.“

Na obrazovce Reye Korantenga vídáme téměř celý rok, výjimkou je léto. „Během roku si dovolenou neberu. Jsem zaměstnavateli k dispozici 10 měsíců v jakoukoliv hodinu, ale pak si to kompenzuji v létě. Vždycky si beru dovolenou dva týdny v červenci a dva týdny v srpnu.“

S kolegy se bez problémů domlouvají i na sváteční služby. Dříve sloužil hlavně na Vánoce, v poslední době vysílá spíš na Silvestra a na Nový rok.

Náš černobílý svět

Detaily svého původu odkryl Rey Koranteng v knize Náš černobílý svět. V ní se autor se Obonete S. Ubamloni ptá řady známých osobností s jinou barvou pleti, jaké bylo jejich dětství a dospívání v Česku. Otec Reye totiž pocházel z Ghany, ale on sám tam byl naposledy jako malé dítě.

„Občas jsem si říkal, že bych tam měl jet, protože bych to měl vidět. Pak otec zemřel, ale ozvala se mi rodina, kterou tam mám. O té jsem vůbec nevěděl. Pořád mi říkají, abych se přijel podívat, že bych měl vidět, odkud moje část pochází. Ale já to tak nemám. Mám dominantní český kořeny. Kamarádi mi s úsměvem říkají: ‚Ty jsi víc Čech než kdokoliv z nás‘. Ale vnitřně cítím, že bych se tam podívat měl.“

V Ghaně má nevlastní bratry i sestry, o kterých sice nevěděl, ale oni o něm ano a zjišťovali si informace. „Otec jim o mně vyprávěl. Nejstarší bratr, který je tam teď hlavou rodiny, mi často říká, co si o mně přeložil na translatoru (počítačovém překladači – pozn. red.). A začali také sledovat Českou republiku. Oni si totiž mysleli, že Praha je stát, protože znali jenom ji.“

Rey a Ben show

Na televizní obrazovce vídáme Reye Korantenga už 28 let. Moderuje Televizní noviny i politické debaty. Své pořady zpětně sleduje, ale radost z toho nemá. „Patří to také k mojí práci, ale já se přiznávám, že to moc rád nemám. Já se totiž na sebe nemůžu dívat a nemůžu se poslouchat, takže při tom vždycky vnitřně trpím.“

Nově můžeme Reye Korantenga vidět také v televizním pořadu Rey a Ben show, kde s Benem Cristovao porovnávají své rozdílné přístupy k životnímu stylu.

S nápadem na show přišla jedna z moderátorových kolegyň. „Já jsem k tomu ze začátku přistupoval trošku s rozpaky, protože ono je to vlastně o střetávání životních stylů. Ben je vegan a žije takovým tím nízkouhlíkovým způsobem života. A já jsem v tomto ohledu naprostý pragmatik, jsem spíš zastáncem evoluce než revoluce,“ přiznává.

Díky show se dozvěděl hodně nových věcí, některé z nich ho i překvapily, a zkusil si také různé aktivity. Jedné by se však nejraději vyhnul. „Já jsem nechtěl zpívat. Jsem stydlivý, takže při zpěvu vždycky trpím,“ směje se Rey.

Stydlivý moderátor je ale zároveň nebojácný a určitě nemá problémy se strachem. Miluje totiž vše, co se vznáší nebo létá, a je to jeho velkým koníčkem. V záznamu pořadu také uslyšíte, proč dává přednost větroňům před létáním balonem nebo jak se mu letělo s profesionálním akrobatickým pilotem.

Alex Mynářová a Rey Koranteng
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.