Rolling Stones: Lady Jane

26. červenec 2022

O písničce Lady Jane skupiny Rolling Stones se v roce 1966 psalo kvůli atmosféře, která v žádném případě nebyla rocková jako většina skladeb této skupiny. I tak se z ní stala jedna z nejznámějších písní 20. století.

Každý hudební žánr má svého krále. Anebo se alespoň snaží někoho na pomyslný trůn posadit. Za krále blues je všeobecně považován černošský zpěvák a kytarista B. B. King. Občas se ale setkáme i s dalšími zájemci o tuto poctu. Jedním z nich byl i dvousetkilový muzikant Solomon Burk. I když v závěru života ztratil veškerou pohyblivost, sedě na trůnu zpíval až do smutného konce.

Když v r. 2011 probíhalo udílení cen Grammy, frontman skupiny Rolling Stones Mick Jagger vzdal tomuto hudebníkovi poctu. Možná, že to byla oplátka za to, že právě Burk v r. 2002 položil Jaggerovi na ramena svůj plášť a prohlásil ho tím za krále blues. Že tato hudba byla pro Jaggera tou nejdůležitější, o tom byly popsány už tisíce stránek ve stovkách knih. Bylo by ovšem zavádějící tvrdit, že se vyhýbal běžnému popu.

LP deska Stounů Aftermath z r. 1966 byla první, kde se kapela obešla bez vypůjčených písniček a čerpala jen z vlastních autorských zdrojů. Album poskytlo písničky na několik singlů, ale postupem let se nejhranější skladbou stal hit s alžbětinskou atmosférou, Lady Jane. Jeden hudební publicista napsal, že si Jagger hrál s různými podobami textu jako někdo, kdo si zkouší modely v módním butiku.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...