Roxette: The Look

19. květen 2022

Fanoušci švédské skupiny Roxette ten příběh znají. Kdyby nebylo jednoho studenta z Ameriky, Roxette by na svoji možnou slávu čekali třeba i marně.

Tu skupinu tvořili dva lidé – zpěvačka Marie Fredriksson a kytarista Per Gessle. Prodali přes 75 miliónů alb. Říkali si Roxette podle jedné z písniček britské skupiny Dr. Feelgood, kterou mohli čeští posluchači slyšet v roce 1998 na společných vystoupeních s českou skupinou Brutus v Lucerna Music baru v Praze a v Horní Bříze nedaleko Plzně. Roxette se stali další švédskou skupinou, která svou hudbou dobyla svět. Charakterizuje je drnčivá Gessleho kytara, energický zpěv a svěží a melodický pop.

Kdo ví ale, jak by to s jejich světovou popularitou vypadalo, kdyby .. ale pojďme na samý začátek. Píše se rok 1988 a doma ve Švédsku jsou Roxette už slavní, ale svět o nich zatím neví. Ale co se má stát, to se stane. Jejich velký muzikantský úspěch začal o rok později, v roce 1989, kdy si jeden americký student koupil během svého výměnného pobytu ve Švédsku album Skupiny Roxette Look Sharp a půjčil ho doma v americkém státě Minneapolis místní rozhlasové stanici. Tam leželo několik týdnů nehrané a ředitel stanice si ho poslechl teprve poté, co si onen student zase pro své cédéčko přišel, protože Roxette stejně nehrají. Hned při první písničce zvuk skupiny ředitele zaujal, za hodinu už píseň The Look letěla éterem a postupně se stala číslem 1 v pětadvaceti zemích. A fenomén Roxette byl na světě.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...