Roxy Music: Avalon

11. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Na konci šedesátých let si jeden z nejvýznamnějších zpěváků v historii moderní hudby Brian Ferry nebyl jist tím, čím chce vlastně v životě být. Výtvarníkem nebo muzikantem? K obojímu měl blízko. 

Brian Ferry byl absolventem výtvarné akademie a zároveň zpěvákem r´n´b skupiny a také skládal písničky. Ale protože se narodil v posledním válečném roce, naplno ho jako teenagera zasáhla atmosféra swingujícího Londýna, tisíců mladých kapel, které v té době vznikaly, nově zakládaných klubů a dalšího kvasu spojeného s novou kulturou.

V r. 1970 založil skupinu Roxy Music. Z jara 1972 natočili první album a  o deset let později poslední s názvem Avalon, jehož název byl inspirován legendou o králi Artušovi. Praví se v ní, že je to místo posledního odpočinku legendárního krále. Na obalu desky je pozdější manželka Briana Ferryho, který nám zazpívá titulní melodii z LP desky Avalon. Ta se v červnu 1982 na skoro měsíc usadila na vrcholu albové hitparády.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?