S Michalem Davidem měla skupina Kroky jiný náboj, říká producent a kapelník František Janeček
Poznali se v kapele Kroky Františka Janečka. „Já si Michala nevyhlédl, on se objevil. Už když zahrál, poznal jsem, že je velmi talentovaný chlapec. I dnes to před ním nerad říkám.“
Do úspěšné kapely Františka Janečka naskočil Michal David (tehdy ještě jako Vladimír Štancl) v pouhých 16 letech jako klávesák. Vybavení pro muzikanty bylo v tehdejší době velmi drahé. „Klávesy tenkrát stály jako auto,“ dokresluje situaci Michal David. „Pak už to byl vývoj, napsal píseň, začal ke klávesám zpívat,“ vypráví František Janeček.
Sláva se dostavila za čtyři roky. „Za tu dobu jsem poznal některé hvězdné manýry. Taky jsem byl díky Františkovi vyškolenej tím, co na fanynky zabírá a samozřejmě mi ten zájem imponoval,“ říká Michal David.
Není táta jako táta
František Janeček pojal Michala téměř jako člena rodiny a proslýchá se, že spoustu věcí si musel odpracovat, čemuž se kapelník jen diví: „Kolem mé osoby někdy kolují nejrůznější bajky. Třeba o polské zpěvačce Maryle Rodowicz se říká, že když jsem stavěl dům, musela v kolečku vozit cihly. Ale to byl výplod Františka Ringo Čecha. A Michala jsem v těch šestnácti trochu adoptoval, byl součástí mý rodiny. Nakonec i celá kapela měla takový rodinný charakter. A co se povídá, to se povídá, to je taková standardní daň za to, že vyčuhujete.“
František Janeček vštěpoval Michalovi klasické životní hodnoty. „Já jsem se nikdy neprožíval a nepovažoval za VIP a v tomto duchu jsem vedl i Michala. Myslím, že to nebylo ke škodě. Dnes obecně postrádám ve společnosti takovou tu elementární slušnost.“
Michalův otec emigroval, když mu bylo deset. „František mi opravdu od těch šestnácti let trochu suploval tátu. Takže jsem se samozřejmě v této nové rodině musel zapojit a něco dělat, tak jsem logicky někdy i umyl auto nebo poklidil.“
Vlastního otce neviděl dalších deset let a díky Krokům se ním opět setkal. Jeho strýc, herec Ivan Vyskočil, měl pro něj od táty dopis, ale dlouho neměl možnost mu ho předat. „Kdybych v těchto kruzích nebyl, možná bych ten dopis ani nedostal.“
Nesnáším loučení
O Františkovi Janečkovi se také říká, že měl „čuch“ na talenty, kteří mají šanci zazářit. Čím fanynky uchvátil Michal David? „Princip je takový, že jsou různí herci, zpěváci, ale chybí jim charisma. A on ho měl a má ho dodnes. Jakmile chybí charisma, tak to publikum to pozná. Buď ho máte, nebo nemáte. Těch obdařených je vždycky velmi málo,“ vysvětluje František Janeček.
Po deseti letech ale Michal David ze skupiny odešel: „Rodič tě má uvést do života, a pak pustit. Chtěl jsem se postavit na vlastní nohy. Už jsem cítil, že nemám takový prostor a potřeboval jsem změnu. A vidíte – po letech jsme se k sobě zase vrátili a spolupracujeme.“
František přiznává, že se vždycky rozcházel s lidmi v dobrém, ale v danou chvíli to není snadné. „Možná proto jsem napsal píseň Nesnáším loučení,“ dodává Michal David.
Dva roky po jeho odchodu Kroky skončily. „Je to vývoj, ale po těch dvou letech už se to začalo unavovat a taky mě to už tolik nebavilo. Přece jen s Michalem to mělo jinou dynamiku. A když to začne zvětrávat a drolit, tak to nemá cenu držet,“ uzavírá producent a kapelník František Janeček.
Na jak vysoký honorář tenkrát Michal David dosáhl? Co se dělo s hity Kroků, mohl si je Michal David vzít, když založil skupinu Allegro? Ve Slavných dvojicích František Janeček zavzpomínal i na dvacetiletou spolupráci s Karlem Gottem a jejich agenturu GOJA. Poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.