Sedmdesátiny pražského souboru Gaudeamus

24. duben 2019

Gaudeamus igitur, radujme se tedy, začíná středověká studentská hymna, od které odvozuje svůj název i pražský folklorní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické. Na scéně není žádným nováčkem, vždyť letos slaví už sedmdesátiny!

Ekonomové v krojích

Gaudeamus založili v roce 1949 studenti tehdejší Vysoké školy politických a hospodářských věd (VŠPHV), dnešní Vysoké školy ekonomické (VŠE). Sestával původně z pěveckého sboru, početného orchestru a dvou tanečních skupin, jedné české a jedné slovenské, ke které patřila i cimbálová muzika. V roce 1953 byl původní Umělecký soubor VŠPHV přejmenován na Vysokoškolský soubor Zdeňka Nejedlého. Od roku 1989 působí – stále při VŠE v Praze – pod názvem Gaudeamus.

Nakažlivá radost

Svou tvorbou se zaměřuje na koncertní a divadelní zpracování české lidové hudby a tance. V komponovaných pořadech nápaditě propojuje tradici se současností a mladým muzikantům a tanečníkům se tak nadmíru daří oslovit dnešního diváka a posluchače. Repertoár souboru Gaudeamus je pověstný neobvyklým a někdy až překvapivým zpracováním, humorem a zejména nakažlivým zaujetím všech interpretů.

Čertovský repertoár

Svého druhu klasikou jsou taneční představení, která vznikala v 90. letech s choreografkou a někdejší zakladatelkou souboru Chorea Bohemica Alenou Skálovou a autorem hudby Jiřím Fišerem. Namátkou Čertovská suita, Gaudeamus vánočně, Dobré jídlo, dobré pití, základ všeho živobytí či Pocta Erbenovi.

Velmi podařená byla i spolupráce s dalším originálním choreografem Martinem Packem, například Masopustní hra o svatbě s hudbou Růženy Sršňové či taneční divadlo Cestou krajinou na hudbu Zdeňka Vejvody.

Z vlastní dílny

Gaudeamus ale nemusí spoléhat jen na externí spolupracovníky. Dokládá to hudební tvorba členů souboru Marka Janaty, Milana Buňaty či Vojtěcha Kouby. Výraznou tvůrčí osobností a doslova duší celého souboru je téměř půl století umělecká vedoucí a choreografka Věra Fenclová. Pro Gaudeamus vytvořila představení Poezie svatojánské noci, České tance, Na den svatého Martina, Staropražské tance a Mazurku z Košíř a rekonstruovala choreografie Aleny Skálové Spor Masopusta s Postem, Z úsměvů pana Lady či Pastýřské zaříkání.

Oslavy souborových sedmdesátin

Proběhnou tuto sobotu 27. dubna v pražském Kulturním domě Ládví formou odpolední a večerní slavnosti s taneční zábavou. Sál bude otevřen od 16 hodin, na 17. hodinu je plánováno slavnostní představení s názvem Soubor Gaudeamus se představuje. Až do pozdních nočních hodin se bude střídat volná zábava, zpěv a tanec současných i bývalých členů a hostů s různorodými připravenými i improvizovanými vstupy.

Dojde na křest publikace o historii souboru, audio a videoukázky z minulých let, scénky ze souborového života či půlnoční překvapení. Kromě kapely Gaudeamus zahraje cimbálová muzika složená z bývalých hudebníků, zazní staropražský folklor a prostor bude i pro společný zpěv a tanec všech generací.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...