Šibeniční smrk má dvě koruny. Zajeďte za ním na Tachovsko

29. leden 2022, aktualizováno

Známe šibenice i šibeniční vrchy. Známe také šibeniční termíny, ale šibeniční smrk, to už je rarita. Jeden takový roste na naučné stezce Vysoká u obce Světce. Proč je vlastně šibeniční? Můžeme jen spekulovat, uvedl průvodce Tachovskem Antonín Hříbal.

Tento smrk ztepilý se vyznačuje tím, že má dvě špičky, přičemž ta druhá vyrostla z mohutné větve. Ta se vyklání asi čtyři metry do strany a pak se, téměř v pravém úhlu, stáčí nahoru, kde tvoří další "korunu".

Proč šibeniční? "Ta silná větev nad cestou ve výšce asi čtyři metry evokuje takový pocit, že stačí přehodit lano a oběsit se. Ale prosím vás, to neberte vážně. Je to jen taková stará legenda. Strom je jinak celkově velkou raritou, takže tu samozřejmě má i cedulku s popisem," vysvětluje průvodce Antonín Hříbal.

Kde jej najdete?

Smrk ztepilý, který se chlubí dvěma vrcholy a jeho stáří se odhaduje na více než sto let, se nachází na naučné stezce Vysoká mezi Tachovem a obcí Světce. Stezka je značená a zastavení u smrku je nedaleko rozhledny Vysoká, kousek za Lurdskou jeskyní.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.