Sir Elton John začínal hrou po hospodách

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Elton John

Vydáme se do Anglie, kde si od svých šestnácti let přivydělával po hospodách hrou na klavír a zpěvem mírně zavalitý mladík s brýlemi. Přivydělával si také skládáním balad pro zavedené zpěváky, ale pak se rozhodl psát pro sebe. Jmenuje se Elton John

Elton John, nositel Řádu britského impéria, za padesát let prodal stovky miliónů desek a je také držitelem 35 zlatých a 25 platinových alb. Dle veškerých měřitelných ukazatelů je Elton John jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších umělců všech dob. Několik desítek jeho písní patří mezi evergreeny, které natáčejí znovu a znovu jazzoví i popoví zpěváci z celého světa. Elton John je jedním z nejúspěšnějších sólových umělců v historii populární hudby.

Na klavír začal hrát už ve svých třech letech, maminka se s ním chlubila po všech možných oslavách, a tak v jedenácti letech získal juniorské stipendium na Královské hudební akademii v Londýně. Kupodivu se nechtěl stát koncertním hráčem. Začínal jako víkendový klavírista v hotelu Northwood Hills, ale jeho autorský talent a nesmírná touha se prosadit jej postupně vynesla až na samý vrchol popularity. V sedmdesátých letech posílal do éteru jeden hit za druhým a osmdesátá léta nebyla jiná. Kromě skvělých písní ho proslavilo také extravagantní pestrobarevné odívání i veřejně řešený soukromý život.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.