Skalka v Plzni Bolevci je pěknou hříčkou přírody. Jmenuje se Pupek, ale vypadá i jako oko netvora
Víte, kde najdete skalku jménem Pupek? V přírodní památce Doubí jen pár kroků od rušné plzeňské čtvrti Bolevec. Cesta k Pupku vede kolem dvou rybníků zvláštních jmen: Vydymáček a Rozkopaný. Ale popořádku.
Do přírodní památky Doubí, ve které najdeme i skalní útvar jménem Pupek, vede nejkratší cesta od železniční zastávky Bílá Hora kolem plzeňského arboreta. Po pohodlné cestě lesem dojdete k prvnímu oplocenému rybníku jménem Vydymáček. Ke svému jménu přišel údajně proto, že se v něm vzdouvala hladina.
Druhým rybníkem na naší procházce je Rozkopaný. Název prý vznikl tak, že část jeho hráze byla někdy před druhou světovou válkou rozkopaná kvůli odlesňování.
Doubí, zalesněný sráz napravo od Rozkopaného rybníka je už na první pohled věrný svému názvu. Většinu stromů tu tvoří duby. Pískovcových skalek je tu víc, ale nás zajímá jedna konkrétní, která je zakreslená i v mapách. Pupek. Ke skalce vede vyšlapaná pěšinka, což svědčí o tom, že je lákavým cílem všech milovníků přírody.
Pupek nebo velryba
Skalka Pupek nad terén vyčnívá dva až tři metry. To, co tu na světle předvádí, je opravdu zajímavé. Oblý kulovitý tvar skály umocňuje koule s dírkou uprostřed. Zblízka to opravdu vypadá jako pupík. Z boku zase jako oko veleještěra nebo velryby. O co jde z pohledu geologie?
Celé území je známé zejména pískovcovými a slepencovými horninami. V nich se ale občas vytvoří takzvaná železitá konkrece, lidově zvaná železňák. Koule o velikosti fotbalového míče. A někde se erozí vyloupne, jako v tomto případě. Posuďte sami, co tenhle zajímavý výtvor přírody připomíná vám.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka