Sladké Svatojánské ořechy okouzlí vás i každého, komu je předložíte

23. červen 2021

Nejde o žádné svatojánské čarování, pouze o staletý recept na zpracování nezralých zelených vlašských ořechů.

„Důležité je podtrhnout, že s nezralými ořechy zacházíme jako s ovocem. V červnu plody ořešáku vlašského vypadají jako takové nedozrálé hrušky. Je důležité, aby byly měkké a daly se propíchnout nožem nebo jehlou, to je podmínka pro jejich nakládání,“ zdůrazňuje autorka květinových kuchařek Jana Vlková. Podle ní je nejvhodnější dobou pro sběr těchto ořechů druhá polovina června.

Nezralé vlašské ořechy Jana Vlková zpracovává mnoha různými způsoby, dělá z nich ořechovku, likér, slanou tapenádu, nakládá je na kyselo i na sladko. Sladké Svatojánské ořechy doporučuje kombinovat s piškotem a šlehačkou nebo s vanilkovou zmrzlinou.

Ingredience
  • 1 kg zelených ořechů
  • voda
  • 750 g cukru

Nakládané sladké Svatojánské ořechy

Ořechy nasbírané v období kolem svatojánské noci oloupeme a na noc zalijeme vodou. Druhý den vodu vyměníme a postup několikrát opakujeme. Z cukru uvaříme hustý sirup a macerované ořechy v něm 10 až 15 minut povaříme. Naplníme do sklenic, zavíčkujeme a už nesterilujeme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...