Slavnosti svobody 2023. Letos poprvé bez osobní účasti veteránů

28. duben 2023

Vojensko-historickým a kulturním programem si Plzeň ve dnech 5. až 8. května připomene události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou. Konají se Slavnosti svobody.

Jan Engler a Jana Komišová z Magistrátu města Plzně

Letos poprvé se oslavy konce druhé světové války uskuteční bez těch, kdo Plzeň v květnu 1945 osvobozovali. Žijícím válečným veteránům už jejich zdravotní stav nedovolí cestovat na tak velkou vzdálenost. Mezi hosty z USA jsou ale např. Dale Rieb – zeť George E. Thompsona, Kathleen Lemmons Hoffman – dcera zesnulého veterána Charlese R. Lemmonse, Tom Duncan – syn zesnulého Jamese H. Duncana, Marc Cannizzo – syn zesnulého Johna P. Cannizza, John Del Santo – syn zesnulého Johna Del Santa, dále pak syn a dcera zesnulého Earla Ingrama, tedy Earl Ingram II a Judy Hicks. Nemá chybět ani vnuk generála G. S. Pattona – George Patton Waters. Belgické veterány mají zastoupit Luc Rensonnet – syn zesnulého Georgese Rensonneta, syn a dcera zesnulého Louise Gihoula – Olivier a France Radoux, syn a vnuk zesnulého Valèra Gustina – Valère a Rafael, přijet má také Paul Gilain – syn zesnulého Michela Gilaina.

Program Slavností svobody, které patří k největším oslavám konce druhé světové války v Evropě, opět přinese dobovou atmosféru, kempy klubů vojenské historie a jedinečný Konvoj svobody. Součástí oslav bude také řada pietních aktů – hlavní vzpomínkové setkání se tradičně uskuteční 6. května, v den osvobození Plzně, u památníku Díky, Ameriko!

Ohlédnutí do historie

Na roli 16. obrněné divize americké armády, jejíž tanky a vozy vjely 6. května 1945 do Plzně jako první, upozorní výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Připomíná 80. výročí aktivace v Campu Chaffee v Arkansasu 15. července 1943. Venkovní výstavní panely ve Smetanových sadech se zaměří na Poválečné roky svobody, výstava je zároveň věnována i památce Pavla Hauznera, plzeňského sběratele, pamětníka a propagátora vzpomínky na muže generála Pattona. Autory výstavy jsou Ivan Rollinger a Karel Foud.

„Dobové vojenské kempy, v nichž jsou k vidění desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenská a přepravní technika, polní kuchyně i vojenské ubikace, se rozloží v Křižíkových sadech. Další kluby připomínající Československou samostatnou obrněnou brigádu a RAF, včetně makety letounu Spitfire, se vrátí, společně s Armádou České republiky, do prostoru parku za obchodním centrem Plaza,“ informovala vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

Armáda České republiky

Prostor za obchodním centrem Plaza bude mimo jiné patřit prezentaci vzdušných a pozemních sil a speciálních složek Armády České republiky včetně vojenské policie a předvedení výcviku sebeobrany MUSADO Military Combat System. „Máme opět připraveny ukázky různých typů bojové techniky. Statická ukázka bude pro návštěvníky přístupna v pátek 5. května a v sobotu 6. května v časech od 9 do 20 hodin,“ uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň plukovník generálního štábu Milan Sklenář.

Kulturní program na náměstí Republiky a v amfiteátru za Plazou se jako každý rok ponese především v rytmu swingu, jazzu, folku a country. Vystoupí například Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, Václav Noid Bárta a Cimbálová muzika Milana Broučka, skupiny Cop, Navostro, Taxmeni nebo Bratři Ebenové. Zazní Ellingtonův Sacred Concert pro soprán, sbor a klatovský Big band. Na své si přijdou také příznivci Plzeňské filharmonie, která se představí s programem Plzeň zdraví Ameriku v rámci pátečního zahajovacího večera na náměstí Republiky.

Atmosféru alespoň části programu, konkrétně vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a Konvoje svobody, zprostředkuje nejen válečným veteránům on-line přenos prostřednictvím facebookových stránek města a Slavností svobody.

Spustit audio