Sokolovské muzeum zve na výstavu o první světové válce

29. květen 2014
Kultura

Letos uplynulo 100 let od vypuknutí první světové války. Válečný konflikt, který natrvalo změnil nejenom podobu Evropy, ale i životy miliónů lidí, připomíná sokolovské muzeum. Výstava, na které si mimo jiné můžete vyzkoušet váhu velké polní, potrvá až do 31. srpna.

V první ničivé válce vedené evropskými mocnostmi přišly o život milióny lidí. Válečný konflikt, který si vyžádal obrovské materiální ztráty, zásadním způsobem ovlivnil nejenom dějiny Evropy, ale i vývoj událostí na našem území. Čtyřleté krvavé střety vyústily ve zrod samostatného Československa.

Výstavu, která přibližuje nejenom dobu před vypuknutím válečného konfliktu, ale i průběh války ve světě a v regionu, pořádá Muzeum Sokolov ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni, Oblastním muzeem Chomutov a Muzeem Cheb.

Expozici tvoří ukázky výstroje a výzbroje, které doplňuje náznakové zákopové stanoviště s vojákem a puškou Mauser, kulometem Schwarzlose a granátometem. K nahlédnutí je i válečný deník, soubor fotografií z fronty a nejrůznější válečné pohlednice. Děti i dospělí si navíc mohou vyzkoušet váhu velké polní, plynovou masku nebo chůzi s berlemi. Pro školní výpravy je pak po domluvě připraven speciální program.

Výstava je otevřena od středy do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

autor: Radim Jehlík
Spustit audio