Spolek dobrovolných záchranářů pomáhá turistům a lyžařům

1. únor 2019

V Českém a Slavkovském lese můžete v zimním období potkat záchranářské dobrovolníky na skútrech. Jde o členy spolku Záchranné služby Royal Rangers z Černošína.

V Českém a Slavkovském lese pracuje spolek dobrovolníků Záchranné služby Royal Rangers. V zimě se starají například o zraněné běžkaře a turisty, poskytují první pomoc a dopraví zraněného k sanitce, která se nemůže dostat do zasněžených míst. Jen za poslední lednový týden měli několik případů: Přijali tísňové volání z turistické chaty na Zlatém potoce v Českém lese, kde byla zraněná žena v šoku. Na místo vyjela hlídka ze stanoviště u rozhledny Havran u obce Lesné na Tachovsku. Hlídka také hledala ztraceného běžkaře, další hlídka z Kynžvartu zase při pravidelné vyjížďce našla dvě zbloudilé dezorientované ženy.

Registrovaný spolek Záchranné služby Royal Rangers rozhodně nenahrazuje profesionální záchranné složky. Jde jen o výpomoc, o kterou se starají dobrovolníci, dobře znalí regionu Českého a Slavkovského lesa. Navíc jsou dobře vybaveni, mají několik sněžných skútrů i kvalitní zdravotnické vybavení. Jejich cílem je pomoct lidem v nouzi a několikrát ročně se všichni účastní různých tematických cvičení.

Pomáhají i jako zdravotnická hlídka na akcích

Výjezdová služba z Černošína je na čtyřech místech, na kterých funguje vždy v zimě o víkendech a svátcích. Jedno stanoviště je u lanovky Krakonoš v Mariánských Lázních, druhé výjezdové místo je u rozhledny Havran na Tachovsku. Třetí vzniklo na Slatině u Dyleně, a zatím poslední stanoviště mají záchranáři v obci Lázně Kynžvart. 

  Spolek, který vede Tomáš Rusňák, má deset členů v hlavním výjezdovém týmu, při čemž dva jsou vždy v pohotovosti na případný výjezd. Pak je ve spolku ještě kolem třiceti pěti externistů. Ti se  většinou zapojují do různých projektů, kdy drží hlídku jako zdravotnická pomoc při různých venkovních kulturních akcích, nebo také pomáhají při přírodních kalamitách.

autoři: Martina Sihelská , Michaela Svobodová
Spustit audio