Stanové městečko pro bezdomovce se zavírá. Připraví se na další případnou krizovou situaci

S nouzovým režimem vyhlášeným v době koronavirové krize končí i stanové městečko s karanténním prostorem pro lidi bez domova. Město Plzeň jeho provoz v areálu bývalých kasáren ve Folmavské ulici zahájilo na konci dubna, tento týden se uzavře. Areál bude zakonzervován, aby mohl být využit v případě, že by nastala podobná kritická situace.

„Karanténní prostor pro lidi bez domova jsme začali budovat proto, abychom dostáli nařízení vlády, které uložilo obcím vytvořit prostor pro lidi bez domova, u nichž onemocnění covid-19 bylo potvrzeno nebo jim byla nařízena karanténa,“ připomněl primátor města Plzně Martin Baxa. „Rozhodli jsme se však, že nezřídíme pouze prostor pro karanténu, ale nabídneme lidem bez domova širší podporu, a tak jsme ve Folmavské ulici v areálu bývalých kasáren vybudovali také stanové městečko, kde byla lidem bez přístřeší poskytována humanitární pomoc. Byly jim k dispozici stany, sociální zařízení i potraviny,“ uvedl primátor.

Šlo o jediné záchytné zařízení v Plzni, které poskytovalo pomoc v takové šíři. Organizace, které se zabývají na území města pomocí lidem bez domova nebo lidem užívajícím návykové látky, totiž musely v době koronavirové krize svou činnost omezit nebo pozastavit, a tak pomáhaly ve stanovém městečku, které bylo jen několik dní po otevření zaplněno. Sloužilo nejen lidem bez domova z Plzně, ale také z okresů Tachov, Rokycany, Plzeň-jih a Plzeň-sever. „I lidé bez domova a lidé konzumující návykové látky měli z nemoci covid-19 strach, takže byli rádi, že zde našli pomoc a také zdravotní i sociální poradenství,“ uvedl radní Martin Zrzavecký a dodal, že prostor pro karanténu nikdo využít nemusel.

Stanové městečko stálo milion korun

„Areál ve Folmavské ulici má devě tisíc metrů čtverečních. My pro potřeby stanového městečka využili jen jeho část. Úpravy vyšly na milion korun. Zděný objekt byl už dlouho nevyužíván, a neměl přívod vody ani elektřiny. Bylo nutné obojí znovu zavést. Terén pro stanové město jsme pak museli vyčistit od náletových rostlin. Přivezli jsme mobilní WC a sprchy,“ vysvětlil Martin Zrzavecký. Prostor, kde bylo stanové městečko, se nyní zakonzervuje tak, aby se mohl v případě potřeby okamžitě otevřít.

Město má připravenou studii na speciální nízkoprahový dům, který zatím v ČR není provozován. „V azylových domech platí přísná pravidla. Lidé, kteří chtějí jejich služeb využít, nemohou být pod vlivem návykových látek. Mnoho z nich to odradí od toho, aby v něm hledali pomoc, a dál žijí na okraji společnosti. Pokud budeme mít speciální dům, kde si o pomoc budou moci říci i klienti závislí na drogách, může se pak o návrat do normálního života pokusit více lidí,“ řekl Martin Zrzavecký a podotkl, že právě pro vstup do stanového městečka žádná striktní pravidla neplatila.

Vhodné místo pro speciální dům, v němž bude poskytována pomoc lidem bez domova a lidem užívajícím návykové látky, město hledá. V areálu bývalých kasáren ve Folmavské ulici to nebude. Plzeň plánuje v příštím roce areál prodat. K tomuto kroku přistupuje i proto, aby pokryla ztráty způsobené koronavirovou krizí.

autor: iko | zdroje: Magistrát města Plzně , Český rozhlas Plzeň
Spustit audio