Starci by měli jít od válu. Mladí lidé mají křídla a naději, říká Jan Hadrava

14. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jan Hadrava - bývalý mluvčí Občanského fóra v Sokolově, dlouholetý starosta Lokte a bývalý senátor | Foto: Naďa Krásná, Český rozhlas

Porevoluční politik Jan Hadrava vzpomíná na Sametovou revoluci a její změny

Jan Hadrava, bývalý mluvčí Občanského fóra v Sokolově, dlouholetý starosta Lokte a bývalý senátor, se ohlíží za událostmi Sametové revoluce a změnami, které následovaly. Listopad 1989 byla pro něj „slavnost“ a okamžik zásadního obratu. „Všichni si uvědomovali, že dochází k obrovské změně, která přinese lepší společnost,“ vzpomíná bývalý politik.

O událostech, které se v Praze odehrávaly, se dozvěděl díky studentům a lidem z Prahy, kteří přijeli do Sokolova a sdíleli své zážitky. „V tu chvíli jsme neměli představu o systému, ale věřili jsme, že společnost bude lepší,“ dodává.

Po revoluci se Hadrava rozhodl vstoupit do politiky, protože chtěl změnit tvář města Lokte. „Měl jsem chuť dělat něco jiného, než co jsem dělal předtím,“ vysvětluje. Během svého působení ve funkci starosty se soustředil na konkrétní problémy městské infrastruktury, jako byla kanalizace a další praktické záležitosti.

V politice byl Hadrava inspirován Václavem Havlem, jehož disidentská minulost a schopnost vytrvat proti komunistickému režimu Hadravu hluboce ovlivnily. „Havel byl pro nás vzorem, protože jsme zažili, čeho je komunistický režim schopen,“ říká.

Dnes Hadrava podporuje mladé lidi, kteří se aktivně zapojují do politiky. „Mladí lidé mají křídla a naději. Jsou citlivější na změny. My starší už nemáme energii ani perspektivu, jakou mají oni,“ tvrdí.

Ačkoliv už není politicky aktivní, je hrdý na své působení v Lokti. „Konkrétní proměny Lokte jsou pro mě významnější než nějaký zapomenutý zákon,“ uzavírá Hadrava.

autoři: Radim Jehlík , max

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.