Status Quo: In The Army Now
Britská skupina Status Quo nabídla od roku 1962, kdy vznikla, svým fanouškům desítky studiových alb a řadu hitů. Významně ovlivnila britskou rockovou hudbu. Hraje dodnes a patří k nejdéle fungujícím kapelám vůbec. Její skladba In The Army Now se stala jednou z nejúspěšnějších a nejhranějších.
Status quo je obrat pocházející z latiny a znamená stávající stav. Jmenuje se tak i jedna slavná britská kapela. Vznikla v roce 1962 a je známá svým charakteristickým stylem, postaveným na jednoduchých a chytlavých kytarových riffech ve směsici blues, boogie a rock'n'rollu. Status Quo se stali synonymem pro žánr tzv. 'boogie rocku' a dodnes si drží silnou fanouškovskou základnu. Za svou kariéru prodali přes 118 milionů alb a singlů po celém světě.
Slavná píseň s názvem In The Army Now je často spojována právě se Status Quo, mnoho lidí neví, že tato skladba není původní tvorbou kapely. Původně ji napsali nizozemští bratři Bollandové v roce 1981. Status Quo ji převzali a vydali v roce 1986, a udělali z ní jeden ze svých největších hitů.
Text této písně se zaměřuje na temné stránky vojenské služby. Popisuje, jak mladý muž vstupuje do armády s romantickými představami, jen aby zjistil, že válka a vojenský život jsou mnohem drsnější, než si kdy představoval. Je to píseň s protivojenským poselstvím.
Skladba In The Army Now se dostala na 2. místo britského žebříčku a byla úspěšná i v mnoha dalších zemích. Melancholická atmosféra této písně kontrastuje s energickým zvukem kapely, a právě to dodává skladbě jedinečný nádech. Píseň se stala oblíbenou i mezi vojáky a během let ji kapela hrála na různých charitativních akcích na podporu válečných veteránů. Tento paradox – píseň kritizující vojenskou službu, ale zároveň podporující veterány – ukazuje, jak silný dopad hudba může mít.
Máš své rozkazy, lépe je střílet na potkání, prsty máš na spoušti, ale nezdá se to být správné. Teď jsi v armádě, zpívají Status Quo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.