STO na sto způsobů
Nestoudný stopař v saloonu ve Stodolní. Stopil sto pytlů stodolarovek ve Stockholmu?
Story na minutu. Takový dárek posílají Českému rozhlasu ke stovce Pavel Žalman Lohonka a Jan Hlaváč. Dopočítáte se všech stovek, které do příběhu zasadili?
Sto pistolníků a jeden stolovník
Ve Stodolní stojí saloon U Pastora. Za stolem sedí na stolici stopař Kid a klidně stoluje. „Hospodo! Cigára stovky plus točený pivo!“
V tom u stopařova stolu stojí stovka pistolníků. V čele Stonavý Stouny. „Stoupni si, nestoudný stopaři Kide! Z tohohle nevyvázneš, pastor nepomůže! Pamatuješ tehdy ve Stockholmu? Nebo u Stonehenge? Těch sto pytlů stodolarovek, cos stopil? Dnes lehneš do stoky pod širák!“
Jak z toho ven? Stopař stočí oči ke Stonavému Stounymu. Stoupne si, zaujme pistolnický postoj. „Cos to řekl, Stonavý Stouny? A jak to s tou stovkou pytlů stodolarovek – u sta stohlavých stonožek – víš?“
„Rozhlas to hlásil.“
Stopař Kid si upraví stojáček. „Tos to nemohl říct hned? Rozhlas to ví, vědí to tedy všichni. Stopy už nelze zamést. Páni pistolníci, jsem váš!“
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.