Stříbro chce posílit hlídky městské policie, požádalo o pomoc armádu

3. duben 2020 10:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Masarykovo náměstí ve Stříbře

Agenturní pracovníci dělají starost radním ve Stříbře. Protože v průmyslových zónách se začíná propouštět, zvyšuje se v obcích i trestná činnost. Nedostatek lidí z řad městské policie, by vedení města chtělo řešit pomocí od Armády České republiky.

Výrobní zóny začínají propouštět agenturní dělníky. Většina těchto dělníků bydlí v okolních obcích a městech. Ve Stříbře z nich žije vysoké procento, aktuálně jich tam je zhruba 1 500. Vedení města se proto z preventivních důvodů připravuje na možné zvyšování kriminality.

„Dochází teď byť k dočasnému uzavírání některých průmyslových odvětví, i v rámci těchto zón. Ve Stříbře bydlí poměrně velké procento těchto lidí na ubytovnách, v soukromých penzionech, v soukromých bytech a tak dále, je potřeba se připravit. Bohužel musím přiznat, že v současné době nám tady začíná malinko vzrůstat majetková kriminalita, i proto jsme uvažovali nad tím, jakým způsobem posílit městskou polici. V rámci určité přípravy jsme oslovili Armádu České republiky, zda by nám personálně nevypomohla,“ řekl starosta Stříbra Martin Záhoř z hnutí ANO.

Pomoc armády by uvítali také obyvatelé Stříbra

Námi oslovení obyvatelé Stříbra si možné problémy v souvislosti s propouštěním agenturních dělníků uvědomují. Řada z nich má dokonce velké obavy.

„Bojím se toho, protože dělníci z těch závodů jsou takoví neukáznění. Chodí po skupinách a vůbec nedodržují to, co by měli. Určitě budu radši, když tu bude zvýšený dohled, jelikož v dnešní době nikdo neví, co může od koho očekávat,“ ohodnotila Ivana Kašubjaková.

Případnou pomoc armády ve Stříbře by uvítala také Radka Nedbalová: „Vzhledem k tomu, že je tu dlouhodobě nedostatek městských strážníků, tak si myslím, že to bude dobře. Strach mám, protože sorta lidí, která se pohybuje po Stříbře, se v posledních letech změnila. Když jdu po městě nebo třeba na stadion, tak občas obavy mám,“ dodala paní Nedbalová.

Standardní hlídku městské policie tvoří v současnosti dva strážníci. Pokud by armáda Stříbru poskytla personální výpomoc, chodili by po městě nově společně jeden policista a jeden voják. Podle Martina Záhoře by příslušníci vojska neřešili zákonné záležitosti, ale byli by v určitých krizových situacích nápomocni městskému policistovi. Městská policie by pak mohla chodit stále ve dvoučlenných hlídkách, ale v dvojnásobném množství. V současné době čeká vedení Stříbra na oficiální vyjádření Armády České republiky.

autoři: Martina Sihelská , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio