Sucha se pravděpodobně budou opakovat. Jsme ve fázi růstu teplot

13. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Suchá, rozpraskaná půda

Navzdory letošnímu relativně chladnějšímu a deštivějšímu létu se dá předpokládat, že suchá a horká léta budou v blízké budoucnosti převažovat.

„Za posledních 30 let se teplota u nás zvedla o jeden stupeň, což je obří nárůst“, uvedl hydrolog RNDr. Jan Danihelka, náměstek Českého hydrometeorologického ústavu. Tento trend se projevil v úbytku vody na našem území. „Více vody si těžko vytvoříme a tak je cestou lepší a šetrnější zacházení se zdroji, které máme. Jde o komplex opatření zahrnující v rozumné míře i tvorbu přehrad, inteligentní zemědělskou a lesnickou politiku, ale i přístupy pro běžné domácnosti, rodinné domy nebo zahrady, které se týkají každého z nás“, dodal.

O jaká konkrétní opatření jde? Co můžeme udělat proto, abychom na své zahradě zadrželi více vody? A kde vlastně hledat příčiny aktuálního zvyšování teplot a narůstajícího sucha?

autor: Michal Jančařík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.