Šumava letos zažila trochu jinou sezónu

20. listopad 2020 08:30

Letošní rok bude ve statistikách návštěvnosti Národního parku Šumava už navždy výjimečným. Důvod je všem dobře známý – koronavirová krize, která zásadně změnila veškeré návštěvnické trendy. Přitom v mnoha ohledech byla návštěvnická sezóna rekordní. 

Správa Národního parku Šumava sleduje návštěvnost všech informačních a návštěvnických zařízení, vybraných turistických cílů, kterou v rámci kvalifikovaného odhadu dlouhodobě sledují strážci NP Šumava. Od roku 2018 se navíc návštěvnost sleduje pomocí 12 automatických sčítačů.

Jan Dvořák, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Návštěvnost letošního roku je doslova jako na houpačce. V lednu a únoru byla návštěvnost vlivem nedostatečné sněhové pokrývky podprůměrná. Díky zlepšení sněhových podmínek přijelo v první polovině března více návštěvníků. Jenže v polovině měsíce byl vyhlášen nouzový stav a návštěvnost opět zásadně klesla,“ představuje vývoj návštěvnosti sledované automatickými sčítači Josef Štemberk z NP Šumava.

Nízká návštěvnost se držela do konce dubna. Až květnový počet záznamů se vyrovnal roku předcházejícímu a v červnu ho již překonal. Předpověď o zvýšeném tlaku návštěvníků na přírodní oblasti se začala naplňovat. O letních prázdninách byly zaznamenány rekordní hodnoty: červenec o 44 % více oproti dvouletému průměru a v srpnu o 27 % více. V září byla návštěvnost stále mírně zvýšená a v říjnu již poklesla pod průměr vlivem vyhlášení nouzového stavu a vyhlášených vládních nařízeních, jako reakce na druhou vlnu epidemie Covid-19,“ dodává.

Celková návštěvnost od ledna 2020 do konce září přesáhla v součtu průměrnou celoroční návštěvnost v minulých letech. Ta se dle výsledků sčítačů pohybovala okolo 1,9 miliónů návštěvníků.

Vyšší návštěvnost potvrzují i kvalifikované odhady strážců na většině sledovaných lokalit. V průběhu měsíců června až října, tedy v době nejsilnější turistické sezóny, byla v průměru návštěvnost, oproti předchozím letům, vyšší asi o čtvrtinu až třetinu.

Nárůst návštěvnosti jsme registrovali například v jižní části národního parku. Například na Plešném jezeře došlo k nárůstu návštěvníků o 36%. Obecně se dá říci, že celková návštěvnost za letošních 10 měsíců je na stejné úrovni jako návštěvnost celého roku 2019,“ hodnotí sezónu vedoucí Informační a strážní služby NP Šumava Adam Diviš a dodává: Zaznamenali jsme ale také další zajímavé trendy. V průběhu letní sezóny se stíraly rozdíly mezi víkendovou návštěvností a návštěvností v běžné pracovní dny. Bylo méně zahraničních návštěvníků, na druhou stranu bylo zřetelné větší zastoupení návštěvníků, kteří běžně Šumavu nenavštěvují.“

autoři: Veronika Krátká , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio