Šumavské Prášily mají nový hřbitov. Dominuje mu kaple bez střechy

28. červen 2022 15:26, aktualizováno

V šumavských Prášilech bude v sobotu svatoprokopská pouť. Její součástí bude i vysvěcení nového hřbitova.

Architekt Ivan Adam

Vedle původního prášilského hřbitova, který přežil minulý režim jen ve značně zuboženém stavu, vzniká nový hřbitov. Starý hřbitov zůstal nefunkční, i když je pietně upravený. Dosud proto nebylo možné v Prášilech pohřbívat. Nový hřbitov tak odstraní nedostatek, se kterým se tato rozvíjející se vesnice v srdci Šumavy potýká už desítky let. Autor návrhu hřbitova a také nové kaple je místní architekt Ivan Adam. „Starý hřbitov je obehnaný kamennou zdí a branka, to je symbolický průchod mezi časy,“ popsal na místě.

Kaple bez střechy připomíná Šumavu po odsunu

„Nový hřbitov vytváří z jedné strany zdi toho původního hřbitova, zároveň vzniká ohraničení nového hřbitova z pohledového betonu, jsou tady výklenky na urny a také místa pro klasické hroby,“ řekl architekt. „Betonová kaple nemá střechu, navrhoval jsem ji původně se střechou, nenašlo se na ni ale místo v rozpočtu, nakonec jsem přišel na to, že bez střechy má kaple silnou atmosféru. V 50. letech tady vypadaly domy stejně, většinou jim chyběly střechy, takže ta kaple bez střechy je připomínkou staré Šumavy,“ vysvětlil Ivan Adam.

Strohá deska v kapli připomíná jména českých i německých rodin, které v Prášilech dříve žily. Nový hřbitov vysvětí farář v sobotu v 15 hodin po poutní mši svaté, ta se koná pod širým nebem na místě, kde kdysi stával kostel. Ani ten nepřežil minulý režim, díky velkému úsilí dobrovolníků se podařilo částečně obnovit alespoň obvodové zdi.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio