Summer Nights

16. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Olivia Newton-John a John Travolta v muzikálu Pomáda, který vznikl v roce 1978.

Každý rok má v populární hudbě svůj výrazný letní hit. Ten ovládne taneční parkety a většinou s klesající teplotou také postupně utichne.

Summer Nights je populární píseň z amerického muzikálu Pomáda. Jeho filmové zpracování patřilo v době svého uvedení k nejnavštěvovanějším a nejvýdělečnějším snímkům. V hlavní roli Pomády zpívá, hraje a tančí populární dvojice John Travolta a Olivia Newton-Johnová, kteří se tímto snímkem stali idoly mladé generace.

Skladba Summer Nights se stala obrovským hitem jak ve Spojených státech, tak ve Velké Británii během léta roku 1978 a jeho kvality byly uznány i o 32 let později, když jej v roce 2010 americký týdeník Billboard zařadil na 9. místo v seznamu nejlepších letních písní všech dob.  

Olivia Newton-Johnová sice získala první cenu Grammy už v roce 1973, ale teprve až filmová verze muzikálu Pomáda, ve které tato vnučka nositele Nobelovy ceny za fyziku Maxe Borna zazářila v roli Sandy po boku Johna Travolty, z ní učinila onu všemi milovanou cukrovou panenku do každé rodiny. John Travolta měl už za sebou úspěch filmu Horečka sobotní noci, byl hvězdou.

A jen tak pro zajímavost, kdo si myslíte, že byl v době natáčení Pomády starší, Olivia nebo John? Ona, o šest let, v době natáčení Pomády jí bylo 29 let. Píseň Summer Nights je dialogem, vzpomínkou na jeden letní zážitek pod molem na pláži...

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.