Svatba v nádherné obřadní síni? Co takhle radnice v Úterý

29. červen 2021 15:00, aktualizováno

Radnice městečka Úterý na severním Plzeňsku má jednu z nejkrásnějších obřadních síní v kraji. Podle dochovaných malovaných stropních prken se obnovil strop a místnost zdobí dobový nábytek.

Rok původu radnice není známý. Jisté je však to, že byla vystavena před rokem 1556. Hned u vstupu do radnice se nachází historické dřevěné schodiště. V mezipatře se objevují dřevěné a kamenné sochy a v prvním patře radnice se nachází obřadní místnost, kde se pořádají svatby, vítání občánků, případně se zde oslavují kulatá životní jubilea významných občanů či rodáků.

Dřevěný kazetový strop je nádherně malovaný a v místnosti se nachází také starý dřevěný taktéž malovaný nábytek. Rekonstrukce stropu probíhala v 90. letech. „Budova již před druhou světovou válkou nesloužila jako radnice a byla v dezolátním stavu,“ uvedl Petr Strádal, který se stará o úterskou památkovou zónu.

Při rekonstrukci obřadní místnosti se objevily původní malby na trámech a tři původní kazety ze stropu. Dobové malby pocházejí nejspíš z roku 1695. Podle nich pak byla malba na zrekonstruovaný strop doplněna. Dřevěný starodávný nábytek původní není, je zapůjčený z depozitáře okresního muzea Plzeň-sever.

Úterý
autoři: Martina Sihelská , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio