Světla ramp

Představme si krále němého filmu Charlie Chaplina jako vynikajícího hudebního skladatele. Napsal hudbu k celkem sedmi svým filmům.

Kdyby vám někdo řekl, že slavný filmový komik Charlie Chaplin byl i výborný hudební skladatel, asi byste překvapením i pochybnostmi zvedli obočí. Ale je tomu opravdu tak. Ačkoli byl Charlie Chaplin hudebně neškolený, měl výhody hudebního dědictví po svém otci, který byl baladický zpěvák, přirozeného nadání bystrého sluchu a vynikajícího smyslu pro rytmus. Geniální komik Charlie Chaplin byl samoukem ve hře na klavír, violoncello a housle, a byl amatérem nadšeným, na tyto nástroje cvičil někdy i šest hodin denně. I když neznal noty, stal se z něj také velmi úspěšný skladatel.

Vlastní doprovodnou hudbou opatřoval již své první filmy z němé éry a v psaní pokračoval i poté, co se zvuk s filmem propojil. Za pomoci zkušených aranžérů, kteří jeho nápady rozepisovali pro širší nástrojové obsazení, se stal autorem hudby k sedmi velkofilmům a vešel tak i do dějin filmové hudby. V potřebu správné hudby ke svým filmům věřil dokonce tak, že poté, co vydělal svůj první milion, instaloval ve svém sídle v Beverly Hills varhany a hrál na tento drahý nástroj celé hodiny.

Chaplin si opravdu uvědomoval důležitost hudebního doprovodu k němému filmu a snažil se, aby byl reprodukován v každém divadle přesně tak, jak si to přál. V roce 1952 natočil Charlie Chaplin film Světla ramp. Kompletně k němu napsal hudbu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...