Svezte se Náklaďákem do Los Angeles

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojta Kiďák Tomáško

Vojta Kiďák Tomáško je trampský a folkový písničkář, zakladatel a bývalý člen známé skupiny Roháči z Lokte, s níž vystupoval od jejího založení až do roku 1984. Jeho upřímně naléhavé písničky, často s osobním poselstvím, jsou pilířem repertoáru Roháčů z Lokte, ale píše i pro další interprety, například pro Věru Martinovou.

Byly doby, kdy folkové muzikanty a jejich písničky znali jen fanouškové tohoto druhu muziky. Postupem času se ukázalo, že tato muzika dokáže hlavně ve své koncertní podobě navázat neformální kontakt s obecenstvem a rozezpívat i velké sály. Folk, stejně jako jazz a složitější rock, si u nás i ve světě vzala za své část lidí, chtějících slyšet něco odlišného od mnohdy anonymních písniček, které na člověka nijak nezapůsobí a nenechají v podstatě žádný dojem. Jedním z východisek pro část posluchačů je právě folk. Postupem času se stal součástí moderní hudby, má své velké hvězdy a mnohdy se může pochlubit veleúspěšnými prodeji hudebních nosičů. Slýcháme ho běžně v rozhlase a televizi.

Jednou ze stálic naší folkové scény je Západočech Vojta Kiďák Tomáško, jehož činnost je kromě sólových projektů spojena také se sokolovskou skupinou Plížák nebo s Roháči z Lokte. Je autorem několika set písňových textů a mnoha veselých povídek. Za svou tvorbu, která humorným a ironickým způsobem glosuje obyčejné životní události, byl mnohokrát oceněn. Mimo jiné Portou v r. 1981 a Autorskými Portami v letech 79 a 81. 

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio