Svou profesní dráhu zasvětila hudbě. Učí na čtyřech školách a vede tři pěvecké sbory, taková je žena mnoha profesí Iveta Poslední

23. prosinec 2019

Na Sokolovsku od dětství žije hudebnice, sbormistryně, učitelka, lektorka, skladatelka a zpěvačka Iveta Poslední. Svou profesní dráhu zasvětila hudbě. Učí na čtyřech školách a vede tři pěvecké sbory. Ve volných chvílích upravuje a komponuje skladby a připravuje další akce pro své zpěváky a zpěvačky.

„Od malička jsem zpívala, prošla jsem mnoha pěveckými sbory. Ten nejvýznamnější byl pro mě sbor pana profesora Štrunce v Karlových Varech, pak následovaly další ještě na vysoké škole a byla jsem jednou z těch, kteří byli přijati do Bohemiachoru, což je také velice zajímavý sbor v rámci celé České republiky,“ popsala svou cestu k hudbě Iveta Poslední.

Nyní paní Iveta vede několik svých pěveckých sborů. Zastává názor, že zpívat se může naučit každý, kdo umí mluvit a má znělý hlas. „Hlasivky jsou sval jako každý jiný, dá se vycvičit,“ řekla Poslední. 

Její sbory spolupracují například s Hudbou Hradní stráže, ale zpívaly také například s Václavem Noidem Bártou. Na co se nyní s dětmi chystá, si poslechněte v rubrice Náš příběh:

autoři: Jitka Čmoková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.