Svůj dětský sen stát se námořníkem si splnil

17. červen 2022

Kralovický rodák Jiří Frank byl po vojně přijat k námořnictvu a první plavbu na zaoceánské lodi absolvoval jako kuchař. Vzpomínky na svá námořnická léta zachytil hned v několika knihách.

Odmalička četl cestopisy, zajímalo ho námořnictví, ale i pirátství. Na všechny maškarní bály chodil v námořnické uniformě. "Když jsem nastoupil na vojnu, poznal jsem v rotě kamaráda, který mi řekl, že je přihlášený u Československé námořní plavby. Doslova mě zblbnul. Přihlásil jsem se také, a přestože byl obrovský zájem, na konci vojny jsem byl přijat k námořnictu," vypráví Jiří Frank.

Z Prahy odjel autobusem do Belgie, kde se nalodil na moderní zaoceánskou loď Bratislava a absolvoval svou první službu. Plul do Hamburku a odtud do Ameriky. Na lodi sloužil 13 měsíců. Poslechněte si i o daších cestách Jiřího Franka.

Když žijete a pracujete na lodi, tak se vám moře dostane pod kůži a zůstane tam až do konce života.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?