Tady bydlí Křemílek a Vochomůrka: Pozornost řidičů poutá autobusová zastávka v Němčovicích

24. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zastávka poutá pozornost řidičů

Byla jedna velká paseka a na ní stála pařezová chaloupka. V té chaloupce byla světnička a v té světničce bylo moc věcí a taky trochu nepořádku…

Takhle nějak začal v rámci Večerníčku v roce 1968 československý animovaný televizní seriál, ve kterém postavičky Křemílka a Vochomůrku namluvila svým nezaměnitelným hlasem herečka Jiřina Bohdalová. A právě obydlí těchto postav se stalo vzorem pro vybudování autobusové zastávky v obci Němčovice na Rokycansku. Nepořádek byste v ní hledali marně, ale jinak je vytvořena přesně podle pohádkové předlohy.

„Ten nápad vznikl tak, že se pokusíme zbrzdit auta, která tady na té rovince jezdí poměrně vysokou rychlostí, takže jsme se snažili upoutat pozornost řidičů, což se nám povedlo. Zastavují tady auta, lidé se tu fotí…“ vysvětlil důvod vzniku pařezové chaloupky starosta obce Němčovice Karel Ferschmann a dodává, že místo je v současné době osvětleno, nachází se zde bezpečnostní ostrůvek pro přecházení silnice a také radar, který zaznamenává registrační značky projíždějících vozidel. Ale jak starosta mimo jiné uvedl, řidiči zpomalují sami od sebe, jelikož je upoutá právě tato netradiční stavba.

Unikátní autobusová čekárna byla slavnostně otevřena v létě roku 2019 a této akce se zúčastnila například právě Jiřina Bohdalová: „Byla z toho nadšená, postavila se tu do dveří a najednou z ní bezprostředně vypadlo „Já jsem vlastně v té chaloupce tady s těmi mými dvěma kluky“. Bylo to hezké a udělalo nám to radost,“ přiznal Ferschmann.

„Podílelo se na tom mnoho lidí dobrovolně a zadarmo. Když jsme chaloupku otevírali, tak to prožívali víc dospělí, než děti, jelikož první Večerníček s Křemílkem a Vochomůrkou se v televizi uvedl před více než padesáti lety. Takže dnešní děti to tak úplně neznají, zatímco ti dospělí na tom vyrostli,“ řekl starosta obce.

Chaloupku nemusíte obdivovat jen zvenčí, kde uvidíte i samotné pohádkové postavičky, ale také zevnitř.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio