Tajemství koření

Hořčici si můžete i vypěstovat a jíst její mladé výhonky

22. duben 2020
Tajemství koření
Předchozí díl
Následující díl

Hořčice k nám podobně jako ostatní koření doputovala z cizích krajů. Konkrétně ze Středomoří. Dnes se kromě jihu Evropy pěstuje i v dalších zemích, například na Ukrajině nebo Pákistánu. Vlastní hořčici si můžete zkusit vypěstovat i vy.

Žluté kuličky hořčice, jak je známe v kuchyni, jsou semena rostliny. Využít v kuchyni můžete i naklíčené mladé rostlinky hořčice, které jsou vhodné například do salátů. Podle Martina Havlíka ze Střední hotelové školy v Plzni na Borech už mladá několikacentimetrová rostlinka má charakteristickou pikantní hořčicovou chuť.

„Na přípravu klasické hořčice, kterou známe jako dochucovadlo k uzeninám, masu a dalším pokrmům, se hodí semínka hořčice,“ doporučil Havlík.

Proč hořčice pálí? Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví. Prokrvuje sliznice, dokáže konzervovat a snižuje vysoký krevní tlak.     

Hodí se i na revma

Rozemletá hořčice zabalená na placku mezi dvě plátýnka dokáže prokrvit a prohřát bolavé místo na těle.

Jak si hořčici vypěstovat? Zasejte z jara semínka a pozorujte, jak roste. Dužnatou část mladých výhonků, ve finále až tři čtvrtě metru vysoké rostliny, můžete také postupně ujídat.

Pokud si chcete doma vyrobit vlastní hořčici, nakupte kvalitní semena a rozemelte je. Přidejte ocet a je hotová základní hořčice. Díky konzervačním schopnostem octa a samotné hořčice vám v lednici vydrží dlouho.

Tip Martina Havlíka 

„Semínka hořčice se hodí přímo do jídel, ke kterým se potom hořčice i podává. Například klasický český karbanátek nebo sekaná, ke které si dáte na talíř hořčici. Přidejte špetku semínek do masové směsi. V mase nebude hořčice kyselá, protože chybí ocet, ale dodá mu pikantní výraznou chuť“, doporučuje Martin Havlík.   

autoři: Pavel Halla , Martin Havlík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio