Tamara Salcmanová: Zůstal jsem sám. Příběh muže, který v protektorátu obsluhoval radiostanici

8. květen 2022

Hrdinný příběh člena československé zahraniční armády Jiřího Potůčka z Břas na Plzeňsku. Za války bylo jeho úkolem navázat radiové spojení s Londýnem.

Napsala: Tamara Salcmanová
Dramaturgie: Petra Hynčíková
Režie: Miroslav Buriánek
Premiéra: 8. 5. 2022

Narodil se českým rodičům v Jižním Tyrolsku, kde působili ve službách hraběte Šternberka. Rodina se po čase usadila v Břasích na Rokycansku. Po studích nastoupil k firmě Baťa, kde se vypracoval na gumárenského instruktora. Začátek druhé světové války ho zastihl na služební cestě v Osijeku v Jugoslávii. Rozhodl se, že vstoupí do formující se československé zahraniční armády. Cestoval tedy přes Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. V lednu 1940 byl zařazen k telefonní rotě jako spojař. Prošel radiovýcvikem a po pádu Francie byl evakuován do Velké Británie. V létě 1940 byl vybrán do výcviku pro zvláštní úkoly a jako radista zařazen do výsadku Silver A.

Krátce po půlnoci 29. prosince 1941 byl společně s velitelem skupiny Alfrédem Bartošem a Josefem Valčíkem vysazen na Poděbradsku. Na území protektorátu obsluhoval radiostanici s krycím názvem Libuše. S Londýnem se poprvé spojil 15. ledna 1942. Vysílal z kamenolomu Hluboká, kde byl s falešnými doklady na jméno Alois Tolar zaměstnán jako noční hlídač. Vysílačku později ještě přemístili. V novém úkrytu v osadě Končiny u Červeného Kostelce ale došlo k odhalení. Ze zátahu gestapa se Jiří Potůček ještě šťastně prostřílel z obklíčení a 3 dny byl na útěku. Únava ho přemohla v křoví nedaleko Trnové. Tady ho objevil protektorátní četník Karel Půlpán a zastřelil ho. Tělo bylo pohřbeno do hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově.

Jiří Potůček byl za své činy několikrát vyznamenán. V Břasích najdete jeho pomník a pamětní desku a hned dvě ulice nesou jeho jméno.

V dokumentárním pořadu Tamary Salcmanové Zůstal jsem sám přibližuje osudy Jiřího Potůčka – Tolara matrikářka Marta Hricová, která je spoluautorkou knihy Jiří Potůček – Tolar, radiotelegrafista skupiny Silver A.

autor: Petra Hynčíková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio