Tamara Salcmanová: Zůstal jsem sám. Příběh muže, který v protektorátu obsluhoval radiostanici

Hrdinný příběh člena československé zahraniční armády Jiřího Potůčka z Břas na Plzeňsku. Za války bylo jeho úkolem navázat radiové spojení s Londýnem.

Napsala: Tamara Salcmanová
Dramaturgie: Petra Hynčíková
Režie: Miroslav Buriánek
Premiéra: 8. 5. 2022

Narodil se českým rodičům v Jižním Tyrolsku, kde působili ve službách hraběte Šternberka. Rodina se po čase usadila v Břasích na Rokycansku. Po studích nastoupil k firmě Baťa, kde se vypracoval na gumárenského instruktora. Začátek druhé světové války ho zastihl na služební cestě v Osijeku v Jugoslávii. Rozhodl se, že vstoupí do formující se československé zahraniční armády. Cestoval tedy přes Řecko, Turecko a Sýrii do Francie. V lednu 1940 byl zařazen k telefonní rotě jako spojař. Prošel radiovýcvikem a po pádu Francie byl evakuován do Velké Británie. V létě 1940 byl vybrán do výcviku pro zvláštní úkoly a jako radista zařazen do výsadku Silver A.

Krátce po půlnoci 29. prosince 1941 byl společně s velitelem skupiny Alfrédem Bartošem a Josefem Valčíkem vysazen na Poděbradsku. Na území protektorátu obsluhoval radiostanici s krycím názvem Libuše. S Londýnem se poprvé spojil 15. ledna 1942. Vysílal z kamenolomu Hluboká, kde byl s falešnými doklady na jméno Alois Tolar zaměstnán jako noční hlídač. Vysílačku později ještě přemístili. V novém úkrytu v osadě Končiny u Červeného Kostelce ale došlo k odhalení. Ze zátahu gestapa se Jiří Potůček ještě šťastně prostřílel z obklíčení a 3 dny byl na útěku. Únava ho přemohla v křoví nedaleko Trnové. Tady ho objevil protektorátní četník Karel Půlpán a zastřelil ho. Tělo bylo pohřbeno do hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově.

Jiří Potůček byl za své činy několikrát vyznamenán. V Břasích najdete jeho pomník a pamětní desku a hned dvě v Břasích, nebo hned dvě ulice nesou jeho jméno.

V dokumentárním pořadu Tamary Salcmanové Zůstal jsem sám přibližuje osudy Jiřího Potůčka – Tolara matrikářka Marta Hricová, která je spoluautorkou knihy Jiří Potůček – Tolar, radiotelegrafista skupiny Silver A.

autor: Petra Hynčíková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.