Tank Sherman má obrovskou spotřebu. Schválně si tipněte

5. květen 2023

Hned v úvodní den Slavností svobody 2023 vysílal Český rozhlas Plzeň živě z Křižíkových sadů, které jsou aktuálně jedním z center historických vojenských kempů.

Stanislav Jurík se svými hosty

Moderátor Stanislav Jurík pozval k mikrofonu Daniela Malého, předsedu Klubu vojenské historie Tommy & Yankee. Tahle skupina představuje příslušníky americké 2. pěší divize. Letos ukazují na Slavnostech svobody v Plzni, jak fungovali za války zdravotníci a polní nemocnice. 

Dalším hostem byl Pavel Rogl, majitel tanku Sherman. Dozvíte se, jaký je původ tohoto tanku, kde je zaparkován mimo sezónu a kolik takový obří stroj "žere". Zeptali jsme se rovněž, zda nám nerozbije povrch Klatovské třídy, až pojede v čele Konvoje svobody.

Roman Procházka je z Klubu vojenské historie 16. obrněné divize US Army a na starosti má polní kuchyni. Jak se vojáci stravovali, co pili a jaké menu je připravené na letošní Slavnosti svobody? I to se dozvíte z rozhovoru. A řeč je i o pivu.

autoři: Stanislav Jurík , iko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...