Tisíce lidí si zazpívaly nejkrásnější vánoční koledy s Českým rozhlasem Plzeň

15. prosinec 2022 16:00, aktualizováno

Narodil se Kristus Pán a Nesem vám noviny znělo ve středu večer v 17 městech a obcích po celém Plzeňském kraji. Proběhl 25. ročník Vánočního zpívání koled s Českým rozhlasem Plzeň.

Skóre půlkulatého 25. ročníku akce je více než sedm tisíc registrovaných zpěváků. V jeden okamžik si ve středu večer díky radiomostu společně zapívali lidé třeba v Domažlicích, Přešticích, Klatovech, Kladrubech nebo Kasejovicích. A samozřejmě na plzeňském náměstí Republiky, odkud Český rozhlas Plzeň tuto tradiční událost vysílal.

Na náměstí Republiky se kromě profesionálního sboru sešli také moderátoři, redaktoři a další kolegové z plzeňského rozhlasu. „Každý rok má tento večer svoje kouzlo. Mám rád tu lidskou pospolitost a hřeje mě pocit, v kolika obcích v celém kraji nás v tuhle chvíli poslouchají,“ prozradil Stanislav Jurík, který akci už šestnáctým rokem moderuje.

Zpívání koled s ČRo Plzeň

Duchovním otcem celého společného zpívání je Zdeněk Zajíček. Ten se jednoho prosincového večera před pětadvaceti lety sešel na prázdném plzeňském náměstí s kamarádkou a napadlo ho zazpívat si společně koledy u stromečku. Tím začala tradice, která byla později navázána na Český rozhlas Plzeň a trvá dodnes. „Když spatřím na tvářích lidí úsměv, cítím tu všudypřítomnou pohodu a hlavně vidím, že ať je doba, jaká chce, vždycky se nakonec dokážeme spojit v jeden hlas, abychom si zazpívali. To mi dělá radost. Za ty roky už náš sbor čítá dohromady přes 200 tisíc lidí. A já doufám, že v budoucnu přibyde ještě spousta dalších,“ řekl Zdeněk Zajíček.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň