Trochu záhadný text, ale obrovský hit

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Akustická kytara

Umělec jednoho hitu, anglicky One-hit wonder, je interpret, který v hitparádách zazáří pouze jednou, případně od kterého je známý pouze jediný hit. Jedním ze známých případů je třeba píseň Diana od Paula Anky nebo Macarena od jinak neznámého dua Los Del Ríos.

Pomalé tempo, tříčtvrteční takt, 4 akordy a melodie v rozsahu běžného rejstříku. Waltz jako vyšitý pro ty, kteří se doma začínají seznamovat s hrou na kytaru. Bláznova ukolébavka nebo také Ovečka je největším hitem Pavla Dydoviče s jeho hudbou a textem Františka Řebíčka. Je zároveň zázrakem jednoho hitu, tedy písní, která jako jediná proslavila jednoho zpěváka. Všechny ostatní zapadly, jen ta jediná stále žije.

V případě inženýra architekta Pavla Dydoviče, českého hudebníka, zpěváka, kytaristy a člena skupin Flamengo a B-side, se navíc ještě jeho melodie setkala s trochu záhadným textem. Kde se vzal onen bílý plášť a mříž v okně a to, že ráno budou nám bláznům lát, že ráda snídáš se mnou? Trochu moc tajemna a nejasna. V každém případě se píseň jmenuje Bláznova ukolébavka a jako Ovečka zlidověla. Byla natočena v roce 1970. Zpívá ji autor hudby Pavel Dydovič.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio