Trpělivost, čas a peníze. To všechno vyžaduje modelářství

23. březen 2024 11:00

Dnešní doba nabízí mnoho možností, jak trávit volný čas. Někdo dává přednost pobytu v přírodě, další pak zase radši čte nebo sedí u počítače. A někteří tráví řadu hodin nad stavbou modelu, například hradu, auta, nebo sestavováním vláčků.

Modeláři mají své místo někde doma u stolu či jim je vyhrazena garáž anebo sklep. Jedno mají všichni společné - velkou trpělivost a jemnou motoriku. A občas se pak všichni sejdou na nějakém společném projektu, například na veřejné výstavě.

Jednou z akcí je výstava modelů, kterou pořádá Modelářský svět. Letos se v plzeňském Radovánku sešlo na čtyři stovky modelů. "Oslovili jsme mnoho modelářů a asi stovka šla do toho s námi. Návštěvníků přišlo opravdu hodně. A měli se na co dívat. Modely hradů, zámků a dalších budov, různá vozidla, jak osobní, tak nákladní, lodě, letadla, vlakové soupravy i tanky. Navíc se na výstavě daly sehnat různé věci k vyrábění," uvedl místopředseda Modelářského světa Jan Krystek.

Děti chtěly zkoušet RC modely i lego

Pro nejmladší účastníky byly připraveny malé dílničky, kde si děti mohly vyzkoušet stavět z kostek lega, nebo ze stavebnice Merkur, ti zdatnější se pustily i do papírových modelů. Velkou podívanou pak byly RC modely, kde například bagr nakládal zeminu, kamión rozvážel zboží, kolem jezdil traktor. Stejně tak se tvořila fronta u malé železnice.

Kdo by měl zájem přihlásit své ratolesti do modelářského kroužku, může se podívat na webové stránky modelarsky-svet.cz, kde najde kontakty.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio