Úžasná technika - pryskyřice zalitá do dřeva. Podívejte se na výsledek

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Šrotýř vylévá barevnou pryskyřici do dřeva

Jan Šrotýř si před dvěma lety našel nového koníčka. Je jím obrábění dřeva, do kterého vylévá barevné pryskyřice. Vzniká tak zajímavý obraz, nádobí nebo i kus nábytku. Je to sice pracné a trvá to i několik týdnů, ale konečný výsledek stojí za to.

Padesátiletý Jan Šrotýř z Boru u Tachova si vybírá na tvorbu staré kusy dřeva. Má pocit, že takovému kousku vlastně dává šanci na druhý život. A nejen to. Snaží se přírodu i obnovovat a stále sází na různá místa různé stromy. Vidí v tom smysl, lidé si nemají jen brát, ale také dávat.

Ideální je z kusu dřeva udělat hladké prkénko. Dřevo může být libovolné, ale hezčí jsou s nějakou zajímavou kresbou, jako má třeba akát. Prkénko se musí vybrousit, až bude krásné hladké na dotek. Pak tužkou nakreslíte obrys. Jan Šrotýř nejraději obkresluje různé listy, ale i jiné motivy. Obrys se nahrubo vyřízne do určité hloubky třeba i strojově, ale ty detailní práce je lepší dodělávat ručně dlátky.

Chce to čas, pryskyřice tvrdne velmi dlouho

Když je motiv vyhlouben, začne práce s barevnou pryskyřicí. Pokud chcete dosáhnout hloubky barvy, musíte hodně vrstvit. Každá vrstva ale musí tvrdnout několik dní, než se nanese další. Pryskyřice se dají koupit ve všech hobby obchodech. Jako poslední přijde ochranný nátěr v podobě transparentního laku. A je hotovo, výtvor může zdobit domácnost.

U Šrotýřů je vše originální. Obrazy na stěnách doplňují interiér, stůl nabízí pohled na různé dřevěné servírovací mísy i prkénka. U gauče je malý servírovací stolek a venku je hotová velká truhla. Je na každém, jaký si zvolí námět. Ale vždy je výsledek zajímavý a návštěvy jej ocení.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio