V Černošíně začalo Knoflíkování. Bude tu i knoflíkový vánoční stromek

Už jste někdy viděli pohromadě dvě stě kilogramů knoflíků? Šanci máte v muzeu v Černošíně na Tachovsku, právě tam tolik knoflíků nasbírali. Prohlédnout si je můžete na výstavě, která potrvá až do Tří králů. V prosinci ji doplní i knoflíkový vánoční stromeček.
„Oslovila jsem dámy z Domu s pečovatelskou službou, mateřskou školu, školní družinu, zapojily se kamarádky z městského úřadu i pan starosta a spousta dalších lidí z celé republiky,“ přiblížila iniciátorka nápadu Jiřina Oberdorferová Honomichlová.
Knoflíky jsou na obrazech, ve vázách, na nitích, dokonce i v žárovce. Do sbírky se zapojila celá republika, knoflíky přišly poštou například z Moravy nebo ze Severních Čech. Na Tachovsku bylo také sběrné místo ve stříbrském obchodním domě. „Lidé našli letáček na dveřích a začali nosit. Nasbírali jsme během pár měsíců určitě před deset kilogramů knoflíků,“ uvedla prodavačka Kateřina Ambrozová.
Knoflík je velmi starým vynálezem. První zmínky o knoflících pocházejí z roku 2800–2600 př. n. l. z oblasti řeky Indus a doby bronzové v Číně (2000–1500 př. n. l) a také z oblasti starověkého Říma. Knoflíky na oděvech se objevily poprvé ve 13. a 14. století v Evropě.
Výstava s názvem Knoflíkování potrvá až do 6. ledna 2020. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin. V prosinci ještě k výstavě přibude vánoční stromeček, který bude mít ozdoby, řetězy a špičku samozřejmě také z knoflíků. Pokud se chcete zapojit, vyrobte knoflíkovou ozdobu a přineste ji včas do muzea.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kvůli obavám ze slintavky uvolní jen pět přechodů
-
V případu odškodnění bývalého vězně Tempela padla odvolání. Soudkyně kauzu porovnávala s Nečesaným
-
‚Ztráta, smrt a čestná povinnost.‘ V Litvě se rozloučili s americkými vojáky, kteří zemřeli v bažině
-
Přeneseme část výroby do USA. Cla jsou nepříjemná, ale v Evropě to není o moc lepší, říká ředitel PBS Group