V DEPO2015 dnes ožívají filmové postavy. Do Plzně zavítal festival Co. Con

Komiksy, deskové hry, automaty s arkádovými hrami, virtuální realita a další atrakce nabízí dnešní první ročník Co.Conu. Nemýlíte se, pokud hádáte, že si akce bere za vzor proslulý kalifornský Comic Con
Komiksy, deskové hry, automaty s arkádovými hrami, virtuální realita a další atrakce nabízí dnešní první ročník Co.Conu. Nemýlíte se, pokud hádáte, že si akce bere za vzor proslulý kalifornský Comic Con

Postavy z Hvězdných válek nebo z komiksů se prochází po celý den po kreativní zóně DEPO2015 v Plzni. Po vzoru slavného kalifornského Comic Conu se tam koná akce pro všechny milovníky sci-fi a fantasy.

Akce má název Co.Con a v Plzni je poprvé. Návštěvníci si vyzkouší ochutnávky z každé sekce. Zavzpomínají u starých kultovních pecek, objeví hity současnosti. Program je doplněn přednáškami se zajímavými osobnostmi, tematickými workshopy a výstavami. Nechybí ani exhibiční a prodejní stánky. Specialitami jsou virtuální reality a úniková hra Transibiřská magistrála - Kupé 42.

S nápadem na pořádání festivalu v Plzni přišel Pavel Liška, který absolvoval plzeňský Ústav designu a umění Ladislava Sutnara a pracoval jako asistent u docentky Šalamounové na ateliéru komiks a ilustrace pro děti. „Napadlo mě, že všechny práce, které tu studenti dělají, včetně prací z jiných ateliérů jako třeba animovaná a interaktivní tvorba, kde se lidi začínají věnovat počítačovým hrám, takže by se měly někde uvést. Napadlo mě udělat festival, kde se všechny tyhle věci můžou ukázat. Zároveň jsem chtěl přilákat profesionály s oborů, kteří můžou spolupracovat právě se studenty,“ uvedl Liška.

Je libo autogram od známé filmové postavy? Není problém

Pozvání přijali známí čeští ilustrátoři, kteří letos dostali cenu Muriel. Mezi hosty patří například Marek Pokorný, který se podílel na Svaté Barboře, nebo Marek Rubec coby autor děl Jarmil či Uprchlíci. Chybět nebude ani předseda České akademie komiksu Pavel Kořínek, jenž oživil pejska Punťu. Na návštěvníky nečekají pouze autogramiády jejich knih, ale také přednášky. Na Co.Conu se představí i subkultura cosplay. Jedná se o lidi, kteří si vyrábějí vlastní kostýmy hrdinů z oblíbených snímků, seriálů, případně videoher, do nichž se převlékají.

Akce pro milovníky sci-fi a fantasy je zaměřená především na rodiny s dětmi a fanoušky žánrů a her napříč generacemi. Ve výběru jsou také automaty s arkádovými hrami staré desítky let. Základní program festivalu Co.con potrvá v kreativní zóně DEPO2015 až do 19 hodin. Večer a noc bude patřit after party.