V Holýšově našli tisíce identifikačních cedulek vězňů z druhé světové války

18. srpen 2017
V Holýšově našli tisíce identifikačních cedulek vězňů z druhé světové války

V Holýšově na Domažlicku se našly cedulky, které sloužily k identifikaci vězňů v muniční továrně. Během druhé světové války tam pracovalo asi 6000 lidí. Cedulky můžou pomoci rozkrýt jejich identitu.

„Jedná se o cedulky, na kterých jsou jména pracovníků zdejší muniční továrny, jež tu byla během druhé světové války. Cedulky byly ve velmi špatném stavu. Ležely v prachu na půdě, byla na nich koroze, bláto a prach. Nyní je musíme ošetřit a zakonzervovat, aby už dále nepokračovala jejich zkáza,“ řekl vedoucí Domu dějin Holýšovska Josef Hais.

Se záchranou pomáhají klienti Sociálně terapeutických dílen svatého Josefa v Meclově na Domažlicku. Nejprve na ně nanesou vosk, který potom fénem zahřívají, a tím cedulky konzervují. Po vychladnutí se cedulky zatřídí do beden a proces je v dílně ukončen.

Cedulky mohly sloužit nejen k identifikaci, ale například i jako razítko

„Největší raritou je to, že jsou cedulky vyrobené ze zinku, a že se vůbec dochovaly v tak dobrém stavu. Cedulky jsou o trošku větší než běžná kreditní karta a je na nich hlubokým prolisem napsáno jméno, datum a místo narození, pracovní zařazení a další informace. Cedulky pravděpodobně sloužily jako kartotéka zaměstnanců v táboře. Předpokládám, že mohly sloužit k razítkování průvodních listů při přesunu lidí na jiné pracoviště. Našel jsem tam i takové, které sloužili ke vstupu do objektu továrny,“ popsal pracovník charity Sociálně terapeutických dílen v Meclově na Domažlicku Ludvík Strašlipka.

Cedulek je několik beden, přibližně šest tisíc. Ludvík Strašlipka odhaduje, že konzervační práce potrvají ještě zhruba měsíc, vše ale záleží na počtu klientů a dalších okolnostech. Po skončení konzervačních prací budou cedulky umístěné v Domu dějin Holýšovska a poslouží například badatelům, kteří zkoumají 2. světovou válku, potomkům lidí, kteří v továrně pracovali nebo jako pramen historikům.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • nález
  • cedule
  • vězni
  • druhá světová válka
  • Holýšov