V Kaznějově mají nové multifunkční kulturní centrum

4. prosinec 2018 10:38

Z kina multifunkční kulturní centrum, z kulturního domu dům s byty - to jsou dvě velké investiční akce Kaznějova na severním Plzeňsku.

Obě budovy v posledních letech chátraly. O kino lidé ztratili zájem a akce v kulturním domě se nevyplatilo pořádat. Provoz obří budovy byl příliš drahý. Kino už má přestavbu za sebou, v kulturním domě jsou práce v plném proudu.

„Je to krásné a je to úžasná věc pro děti, dospělé i důchodkyně, které tu mají krásné posezení,“ řekla na nové víceúčelové centrum v budově bývalého kina Božena Dědinová, která žije v Kaznějově 45 let. A líbí se jí i nápad vybudovat v kulturním domě byty. „Ty rodiny s dětmi budou mít zase kde bydlet, protože tady je tak málo bytovek a jednotek, že to je úplně hrozné,“ řekla paní Dědinová.

Ovšem když se obě akce připravovaly, zdaleka z nich nebyli všichni místní nadšení. Například Božena Bečvářová: „Nelíbí se mi, že z kulturáku budou byty. Já jsem tu 50 let a vždycky tu byly zábavy. Jenže to by tu musel být někdo, kdo se o to stará.“

Ani starostka Kaznějova Eva Šimlová nebyla zpočátku pro. Změnila ale názor. „Kulturní dům byl tak velký, že bylo jasné, že na kulturní akce je v podstatě nepoužitelný, protože, kdyby tam chtěl kdokoliv dělat nějakou akci, musel by zaplatit vysoký nájem. Oprava na kulturní zařízení by byla velmi náročná. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí, protože zatím je nově vzniklé kulturní zařízení dostačující,“ uvedla starostka.

O nový kulturní dům i byty je velký zájem

Přestavba kina, které je od kulturního domu vzdálené jen několik desítek metrů, stála včetně vybavení přes 15 milionů korun a město ji hradilo z vlastní kasy. „Byly odstraněny sedačky, které tady byly, šikmá plocha a podlaha byla srovnaná. V současné době se toto zařízení využívá pro kulturní akce, jako jsou zábavy pro veřejnost, koncerty nebo pro soukromé akce, oslavy narozenin, svatby a podobně,“ dodala Eva Šimková.

V sále člověka na první pohled upoutají reproduktory visící na stěnách. Je jich zhruba dvacet a zajišťují kvalitní ozvučení. A nechybí ani spouštěcí plátno, na které si třeba účastníci rodinných oslav promítají fotografie a videa díky možnosti připojení přes vlastní notebooky, tablety a jiná IT zařízení. Sál má kapacitu 200 míst a podle starostky Eva Šimlové je o něj velký zájem a je vidět, že lidi tohle kulturní zařízení zajímá, a že tu chybělo.

Z kulturního domu budou již zanedlouho vznikne 28 bytových jednotek

Zájem je také už teď i o budoucí byty v kulturním domě, kde vznikne 28 bytových jednotek, 16 bytů 2+kk a zbytek budou garsoniéry. Rekonstrukce kulturního domu bude stát zhruba 36 milionů korun a i tuhle akci hradí město ze svých peněz. Hotovo by mělo být příští rok na podzim.

autoři: Jana Kosová , jik
Spustit audio