V Plané na Tachovsku chtějí zachránit Černého medvěda

15. říjen 2018 15:15

Nejde o zbloudilé zvíře, ale o bývalý hotel na náměstí. Památkově chráněná budova je totiž v havarijním stavu a hrozí jí zřícení.

Kdo dříve zavítal do Plané na Tachovsku, často vyhledal i legendární hotel Černý medvěd. Hotel, místními zvaný Meďák nebo Meďár, sídlil v novobarokním domě z konce 19. století s bohatě zdobenou fasádou. I když se dočkal památkové ochrany, počátkem tohoto století jeho příběh skončil. Za minulých majitelů hotel chátral a hrozilo mu zřícení. Zruinovaný dům koupila letos za milion korun plánská radnice a pokusí se ho zrekonstruovat.

„Současný stav hotelu je katastrofální. Objekt má díry nejen v podlaze, ale i ve stropě a celá budova je propršená přes obě patra. V celkem dobrém stavu je schodiště, po kterém se dá vystoupat do prvního i druhého patra. V patře je předchodbička s několika pokoji vedle sebe a na druhé straně je dámská a pánská toaleta, “ řekla starostka města Martina Němečková.

Stav hotelu ovlivňuje také budovu vedlejší mincovny

Podle starostky město dům koupilo hlavně proto, že nemohlo dopustit, aby na kraji náměstí spadla historicky chráněná budova. „Souvisí to samozřejmě i s domem stojícím vedle, což je mincovna, kde už pracujeme. Máme záměr, co by se s objektem mělo dělat. Kdyby vedlejší budova spadla, asi by to ani s mincovnou nedopadlo dobře,“ doplnila Martina Němečková.

Stav budovy, která nesla před revolucí jméno Rudá hvězda, posoudil statik Ivan Beneš: „Budova je na hraně, chvilka otálení znamená vše zbořit. Teď je v kritickém bodu, když se do roka nebo půl roku začne s nějakou sanací nosných konstrukcí, dá se dům do budoucna použít. Je to nejen architektonická, ale i technická stavební památka. Na tu dobu používali nadstandardní technologie i pečlivost. Vymyká se formátu stavby v pohraničí v té době.“

V příštím roce chce město opravit střechu a vyztužit nosné zdi. Peníze na kompletní opravu ale radnice v rozpočtu nemá. Věří, že v budoucnu dosáhne na nějaké dotace. K čemu by jednou měl bývalý hotel sloužit, zatím vedení města nerozhodlo.

autoři: Lukáš Milota , jik
Spustit audio