V plzeňské katedrále najdete část římského hrobu kardinála Berana

18. květen 2022 14:36, aktualizováno

Už více než 4 roky uplynuly od převozu ostatků kardinála Josefa Berana z Říma do Prahy. Část jeho původního římského hrobu najdete i v Plzni.

Část původního římského hrobu kardinála Berana v katedrále v Plzni

Před 53 lety, 17. května 1969, zemřel v Římě ve vyhnanství kardinál Josef Beran. Vrátit do vlasti se za komunistického režimu nemohl ani po smrti, a tak spočinul jako jediný Čech v hrobce vedle papežů. Jeho přáním ale bylo vrátit se domů, což mu církev s pomocí diplomatického zastoupení a rodiny vyplnila až na jaře roku 2018, kdy letadlo přivezlo kardinálovy ostatky z Říma do Prahy. Pochovaný byl ve svatovítské katedrále.

Slavného rodáka připomíná i deska vedle „Ošahánka“

Část původního Beranova římského hrobu najdeme také v jeho rodné Plzni. V katedrále svatého Bartoloměje se po pravé straně na stěně nachází asi v třímetrové výšce deska z bílého kamene s červeným křížem. Byla tady umístěna po rozsáhlé opravě katedrály. „Byla to soukromá dohoda, kterou jsem uzavřel s tehdejším velvyslancem při Svatém stolci panem Vošalíkem,“ vysvětlil plzeňský biskup Tomáš Holub. „Chtěli jsme, aby nějaká hmatatelná památka na kardinála Berana zůstala v Plzni,“ dodal.

Desku je v katedrále potřeba trochu hledat. „Je to dobře, že je deska nenápadná, kardinál Beran nebyl člověk okázalých gest, naopak byl skromný,“ myslí si Beranův praprasynovec David Brabec. Významného plzeňského rodáka, který byl politickým vězněm nacismu i komunismu, připomíná také pamětní deska na vnější straně katedrály, vedle známého andělíčka „Ošahánka“. Dočteme se na ní, že právě v tomto chrámu přijal křest i biřmování.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio