V Plzni startuje festival Jeden svět

Festival Jeden svět každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a upozorňuje na jejich porušování.

Letošním tématem je Cena bezpečí. V Plzni se uskuteční celkem 31 projekcí a stejný počet po filmových debat. Festival uvede řadu premiér a horkých novinek. Jsou jimi například dokumenty Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho, Návštěvníci režisérky Veroniky Liškové nebo Polské modlitby režisérky Hanky Nobis.

Čtěte také

Slavnostní zahájení plzeňského festivalu proběhne ve středu 22. března od 17 hodin v prostorách Moving Station. Úvodním filmem je Bobi Wine: Prezidentské reggae. Snímek přináší fascinující příběh ugandského rappera z nejchudšího ghetta, který se stal politickou hvězdou.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se v Plzni koná od 22. do 26. března 2023. Kompletní program naleznete na webových stránkách www.jedensvet.cz/plzen.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.