V Přešticích přibyly nové kameny zmizelých, vzdávají úctu obětem holokaustu
V Přešticích nainstalovali dalších 19 kamenů zmizelých. Objevily se na devíti místech ve městě. Kostky s mosaznou tabulkou se vkládají do chodníků před domy, ve kterých žily oběti holokaustu.
Stovky Židů poslali nacisté během druhé světové války do koncentračních táborů. Památku některých obětí v současnosti připomínají kameny zmizelých – stolpersteine. Vidět je můžete v dlažbě před domy, kde Židé žili, a to například v Přešticích na jižním Plzeňsku. Tam jich dosud měli 18 na šesti různých místech a v uplynulých dnech proběhla instalace dalších 19 kusů na devíti místech. Kolemjdoucím mají připomínat hrůzy války a osudy našich bývalých spoluobčanů.
Nové kameny připomínají například rodinu obchodníka pana Adlera nebo rodinu Waldsteinových. „Moje sestřenice nemohla chodit do školy a nesměla si hrát v parku. Neumím si představit takový život… Pak celou rodinu poslali do Terezína a nakonec do plynu,“ zavzpomínala na své příbuzné paní Helen Waldstein Wilkes. Ta v dospělosti objevila dopisy, jež zesnulá rodina posílala jejím rodičům do Kanady. Sestavila z nich knihu s názvem Letters from the Lost. Instalace kamenů zmizelých je dle paní Helen velmi důležitá a je za ni vděčná. „Jinak jako by tito lidé ani neexistovali. Přitom pro mě to byly skutečné osoby, jež mě velmi milovaly.“
V Přešticích proběhne 15. září od 15 hodin slavnostní odhalení památníku přeštické synagogy a židovské komunity v Husově ulici – na místě, kde synagoga v minulosti opravdu stála. „Následně si projdeme všechny stolpersteine, připomeneme si jednotlivé osobnosti a uctíme jejich památku,“ prozrazuje Michal Tejček z Domu historie Přešticka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Izraelská operace s explodujícími vysílačkami má kořeny v roce 2015. Pagery vyrobil Mosad v Izraeli