Vachatova rozhledna měří jen 6 metrů, ale je vidět třeba i Javor

Vachatovu rozhlednu u nové Vsi nedaleko Kdyně najdete rychle, je na vyvýšené části u silnice kousek nad obcí. Není moc vysoká, má šest metrů a 22 schůdků žebříkového typu, ale přesto za pěkného počasí nabízí krásné výhledy. 

Karel Janda

Zvláštností také je, že nese jméno Vachatova, ačkoliv ji stavěl, dnes už devětasedmdesátiletý, pan Karel Janda. Jenže toho v Nové Vsi všichni znají jen jako Vachatu, protože žije v chalupě po Vachatovi. A proto Vachatova rozhledna.

Jen pár metrů od silnice je odpočinkový altán a před ním rozcestník, tedy několik tabulek, které odkazují na další místa v okolí. Každého zaujmou svou zvláštností a jak jsou ručně popsané. Pan Karel Janda je na ně pyšný, jsou to totiž tabulky z let 1934 a 1935, které sám renovoval, aby nepodlehly tolik času. Další tabulky jsou pak přímo na rozhledně. Za ní je ještě soukromý les, před lety zde byla také velká skládka, kterou celou pan Janda odklidil.

Za jasného počasí oceníte krásný pohled na Šumavu (nám bohužel byl odepřen kvůli mlžnému oparu). Poznáte Javor, vzadu pak Malý i Velký Ostrý, na další straně nejdříve vidíte vrch Bezný a pak Hohenbogen s bývalou vysílačkou Svobodné Evropy a s americkou věží. Před vámi se rozprostírá malebná Nová Ves. Pro turisty můžeme ještě doporučit Trojmezní kámen na vrchu Bezný, nebo vrch Ráj, kde je pomník bývalému zakladateli a starostovi TJ Emilu Tšídovi.

Jako vzpomínku si můžete na rozhledně pořídit nejenom fotografie, ale také si dát do památníku razítko. Už je tam třetí v pořadí, protože mezi námi lidmi jsou, bohužel i takoví, kteří se prostě na práci druhých obohacují. To Karla Jandu moc mrzí, protože vše dělá na úkor svého osobního času i financí. Proto buďte ohleduplní, nekažte díla druhých a odnášejte si pouze odpadky.

Spustit audio